Kosmetyki dla mężczyzn. Czym pielęgnować twarz i ciało?

0
669

Dbanie o urodę to nie tylko sprawa kobiet. W chwili obecnej, kiedy smog i inne zanieczyszczenia powietrza niszczą skórę a powietrze z klimatyzacji ją wysusza, używanie kosmetyków stało się koniecznością dla obu płci. Jeśli jesteś świadomym mężczyzną, sprawdź, w jaki sposób pielęgnować męską cerę i jakimi produktami smarować ciało, aby skóra była nawilżona, dobrze napięta i pozbawiona podrażnień.

 

Skóra mężczyzn – czym różni się od skóry kobiet?

Choć budowa skóry u jednej płci i u drugiej jest taka sama, to jednak różnią je pewne cechy morfologiczne czy fizjologiczne (grubość, czy też np. ilość gruczołów potowych), wynikająca z wpływu hormonów płciowych na receptory w niej umieszczone. Jednym z przykładów różnicy w skórze mężczyzn i kobiet, jest jej grubość. Jak podają niektóre badania, skóra męska jest grubsza niż u kobiet. Ta różnica dotyczy naskórka i skóry właściwej, natomiast grubość tkanki podskórnej jest większa w skórze kobiet. Ścieńczenie skóry, które następuje wraz z wiekiem, przebiega również inaczej u mężczyzn niż u kobiet. U mężczyzn następuje ono sukcesywnie od 12-93 roku życia, a u kobiet grubość skóry utrzymuje się na podobnym poziomie do 50. roku życia i spada gwałtownie po menopauzie. Podczas procesu starzenia się, widoczna jest również różnica w podatności skóry na uszkodzenia.

U mężczyzn jest ona zdecydowanie większa, co wiązać się może z utratą lipidów w warstwie rogowej naskórka i zaburzeniu przez to bariery ochronnej naskórka. Mężczyźni mają też 4-krotnie wyższe wydzielanie łoju niż kobiety, co powoduje, że ich skóra jest bardziej podatna na występowanie trądziku pospolitego. Sposób funkcjonowania skóry mężczyzn i kobiet różni się też w zależności od sposobu i stylu życia. Ze względu na to, że mężczyźni częściej wykonują pracę na wolnym powietrzu i zdecydowanie rzadziej niż kobiety używają kosmetyków z filtrem ochronnym, są bardziej narażeni na oznaki fotostarzenia się skóry, jak również na wystąpienie nowotworów skóry spowodowanych nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne.

Męskie kosmetyki do twarzy – usuwanie zanieczyszczeń
fo
Ze względu na to, że panowie mają większą skłonność do przetłuszczania się skóry, powinni skupić się na prawidłowym oczyszczaniu naskórka, dzięki czemu usuną nadmiar sebum, a to pozwoli im np. nie błyszczeć się w ciągu dnia. Pamiętajmy, że pielęgnacja wykonana przed nocą wpływa na to, jak skóra zachowuje się w ciągu dnia, bo to rano gruczoły łojowe dostają sygnał, ile mają produkować sebum, dlatego sięgnięcie po dobry kosmetyk dla mężczyzn o działaniu oczyszczającym jest kluczowym elementem dbania o właściwy stan skóry.

Oczyszczanie to nie powinno być zbyt agresywne, bo zupełne starcie sebum spowoduje, że przesuszona skóra będzie starała się nadrobić straty i zacznie go więcej produkować.

Dlatego warto sięgnąć po naturalne kosmetyki dla mężczyzn, by w sposób naturalny znormalizować funkcjonowanie skóry. Żel oczyszczający, po który sięgamy na noc, powinien zawierać substancje złuszczające np. drobinki ziaren lub też w bardzo niskim stężeniu kwas salicylowy lub glikolowy (kwasy polecane są panom, którzy mają skórę trądzikową). Ponadto dobrze, aby miał w swoim składzie substancje pochłaniające nadmiar sebum takie jak np. biała glinka. Jeśli ktoś ma zarost, powinien sięgać po kosmetyki męskie dedykowane brodaczom, takie jak np. żel do mycia twarzy z zarostem i brodą. Oprócz substancji złuszczających posiadają one zwykle substancje łagodzące i korzystnie wpływające na wygląd zarostu takie jak np. len, proteiny pszeniczne, czy mleczko ryżowe.

Męskie kosmetyki – nawilżenie twarzy

Choć mężczyźni mają grubszy naskórek niż kobiety, nie oznacza to, że mają lepiej nawilżoną skórę. Wręcz przeciwnie. Przez to, że częściej zapominają o regularnej pielęgnacji, zmywają twarz zwykłym mydłem i częściej eksponują twarz na działanie promieni słonecznych bez użycia kremu z zabezpieczającym filtrem, ich skóra jest przesuszona, ziemista i złuszczająca się. Aby zapobiec nadmiernemu ściągnięciu skóry, jej świądowi, czy też łuszczeniu się, konieczne jest sięgnięcie po kosmetyki dla faceta, które mają w swoim składzie substancje higroskopijne, czyli zatrzymujące wodę w naskórku, takie jak: gliceryna, mocznik, czy kwas hialuronowy, jak również te, które uszczelniają barierę hydrolipidową i zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka. Do tych ostatnich należą np. ceramidy, masło shea, skwalan, Dobrze, aby krem nawilżający dla mężczyzn miał też w swoim składzie substancje łagodzące takie jak: ekstrakt z nasion bawełny czy aloes.

Kremy przeciwzmarszczkowe dla mężczyzn

Dla dojrzałych mężczyzn, którzy chcą zahamować proces starzenia się skóry, niezbędne jest sięganie po te kosmetyki, które silnie nawilżą skórę (dzięki temu zachowa dłużej elastyczność i dłużej będzie bronić się przed zmarszczkami), jak i te które przeciwdziałać będą aktywności wolnych rodników, czyli reaktywnych form tlenu, które uszkadzają włókna kolagenu i elastyny. Kolagen jest to białko, które stanowi niejako rusztowanie dla skóry. Kiedy zaczyna go brakować, skóra wiotczeje, a na twarzy łatwiej powstają zmarszczki i bruzdy.

We wspomaganiu produkcji kolagenu najlepiej sprawdza się witamina C, która jest antyoksydantem pobudzającym fibroblasty do pracy, nie powinno jej więc zabraknąć w kosmetykach dla mężczyzn dojrzałych. Równie ważnymi antyoksydantami o działaniu odmładzającym jest witamina E, czy kwas hialuronowy. Witamina E nie zawsze musi występować w kosmetyku w formie tokoferolu. Warto jej szukać także w olejach roślinnych takich jak np. olej z czarnej porzeczki. Kosmetyk przeciwzmarszczkowy dla mężczyzn powinien posiadać również w swoim składzie te substancje i składniki, które wspomagają regenerację skóry np. peptydy, witaminę A, czy kwasy (np. laktobionowy).

Źródło:
M.Marchlewicz, E. Duchnik, J. Kruk, K. Szumilas, Wplyw androgenów na skórę mężczyzn, „Postępy Andrologii Online” 2014, 1(2), s. 12-24. Dostęp online: https://bit.ly/3yUI8yg.
Dr A.Sura, Kremy nawilżające dla mężczyzn. Dostęp online: https://bit.ly/3bXlts5.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.