Sonda lambda – czym jest i w jaki sposób rozpoznać jej awarię?

2
869

Niewielki element, o istnieniu którego wielu kierowców nie ma pojęcia, dopóki się nie popsuje. Sonda lambda swoim wyglądem przypomina świecę zapłonową. Świecę z dołączonym przewodem. Jaką funkcję pełni ten element? W jaki sposób rozpoznać, że uległ on awarii? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat sondy lambda.

 

Jaką funkcję pełni sonda lambda?

Podstawowym zadaniem sondy jest umożliwienie maksymalnie efektywnej pracy katalizatora. W jaki sposób? Skład mieszanki paliwowo-powietrznej jest na bieżąco określany przez komputer, na podstawie sygnałów docierających do niego z różnych urządzeń pomiarowych. Wśród nich znajduje się również sonda lambda, pełniąca istotną rolę w dostarczaniu informacji na temat aktualnych warunków związanych z eksploatacją samochodu.

Dobieranie odpowiedniego składu mieszanki jest bardzo istotne, jeżeli chcemy jeździć możliwie ekonomicznie. Podczas obliczania stosunku paliwa do powietrza uwzględnione są m.in. prędkość i temperatura silnika. Sama sonda lambda przekazuje informację na temat ilości tlenu, znajdującego się w spalinach. Dzięki temu komputer jest w stanie określić, czy skład mieszanki jest optymalny.

Awarie i usterki sondy lambda

Warto pamiętać, że sonda lambda pracuje w bardzo trudnych warunkach. Jest narażona na ciągłe drgania i wstrząsy, a dodatkowo nierzadko pracuje w temperaturze przekraczającej 600 stopni Celsjusza. Tym samym urządzenie jest narażone na przyspieszoną eksploatację. Jednak przyczyny awarii i usterek bywają różne. Czasami jest to kwestia uszkodzenia mechanicznego, czasami zanieczyszczeń, a jeszcze innym razem źródłem kłopotów jest nieprawidłowa praca silnika. Kiedy sonda ulegnie awarii, konieczne jest jej jak najszybsza wymiana. Zbytnia zwłoka może oznaczać poważne problemy. Dlatego też wskazana jest regularna kontrola stanu technicznego sondy. Kiedy okaże się, że konieczna jest wymiana elementu, należy szukać części u zaufanych dostawców. To jedyna gwarancja wysokiej jakości i autentyczności oferowanych części. Dobrymi opiniami może się pochwalić na przykład sklep internetowy Ucando.pl.

Teoretycznie sonda lambda wytrzymuje 150-160 tysięcy kilometrów przebiegu. Jednak dobrej jakości, prawidłowo użytkowana sonda może wytrzymać nawet dwa razy tyle. Jeżeli sonda lambda ulegnie awarii, wysoce prawdopodobnym jest, że zaobserwujemy następujące objawy:

  • znaczący wzrost spalania – zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 50%,
  • zmiany prędkości obrotowej silnika, zachodzące samoistnie,
  • ciemne, praktycznie czarne spaliny ulatujące z rury wydechowej,
  • odczuwalne zmniejszenie mocy silnika,
  • zaświecenie się na desce rozdzielczej kontrolki “check engine,” informującej o konieczności sprawdzenia stanu silnika.

W razie wątpliwości, warto udać się do mechanika. Jazda z niesprawną sondą lambda będzie nie tylko mało ekonomiczna, ale również mniej komfortowa, ze względu na pogorszenie pracy silnika. Warto zapobiegać takim sytuacjom i reagować na wszystkie niepokojące objawy.

Partnerem artykułu jest Ucando – https://www.ucando.pl/k/sondy-lambda-i-czujniki-ukladu-wydechowego/U1207.

2 KOMENTARZE

  1. zgadzam się z tym co tu napisane ja mialem w tamtym roku awarie sondy lambda a objawialo sie to bardzo zwiekszonym zurzyciem paliwa faktycznie gdzies kolo 50 proc wzroslo naszczescie szybko ogarnolem temat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.