Konrad Gaca radzi, co jeść by poprawić swoją pamięć i koncentrację

0
1791

Koncentracja i dobra pamięć to bardzo pożądane cechy u współczesnego mężczyzny, który codziennie musi sprawdzać się w kilku rolach, zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych. Jak dbać o pamięć i koncentrację za pomocą diety podpowiada znany specjalista żywieniowy i ekspert ds. leczenia otyłości, Konrad Gaca.

 

Kalendarze i wymyślne aplikacje na urządzenia mobilne nie pomogą nam w codziennej organizacji, jeśli szwankować będzie pamięć i umiejętność skupienia się. Dieta ma niebagatelny wpływ na wszystkie elementy naszego funkcjonowania, także na pracę mózgu. Jak zmodyfikować dietę by ważne sprawy nie ulatywały nam z głowy, a koncentracja na zadaniach nie stanowiła problemu?

Woda i tłuszcze

To, co jemy ma bezpośredni wpływ na możliwości przekaźnikowe neuronów. Jeśli nie dostarczymy im odpowiednich substancji, będą wolniej przewodzić impulsy nerwowe. Co to oznacza dla nas? Wolniejsze myślenie, kojarzenie i zaburzenia pamięci. Żeby temu zapobiec trzeba mózgowi dać to z czego sam jest zbudowany, czyli… wodę i tłuszcz! Jeśli chodzi o ten drugi składnik, najlepiej sprawdzą się tu nienasycone kwasy tłuszczowe, które optymalizują przepływ krwi w mózgu. Ich bogatym źródłem są tłuste ryby, np. łosoś, ale także orzechy, awokado, siemię lniane i olej lniany.

Antyoksydanty

Wolne rodniki sprawiają, ze komórki, również te mózgowe szybciej się starzeją, a to bezpośrednio wpływa na pracę tej części organizmu. Aby temu przeciwdziałać trzeba wraz z dietą przyjmować więcej antyoksydantów, zwłaszcza witamin A, C i E. Znajdziemy je przede wszystkim w świeżych warzywach, np. w naci pietruszki, sałacie, szpinaku i marchwi, ale też w owocach cytrusowych. W witaminę A zasobne są także żółtko jaj i tłuste ryby.

Dobre węglowodany

Glukoza to najlepsze paliwo dla mózgu, ale ważne jest skąd pochodzi. Dla zdrowia i lepszej koncentracji  najlepiej wybierać źródła złożonych węglowodanów. W tym celu warto wzbogacić swoje codzienne menu o 2-3 kromki pełnoziarnistego pieczywa lub makaron pełnoziarnisty czy kaszę. Dzięki temu dłużej będziemy najedzeni, a to niezbędny warunek do zachowywania dobrego samopoczucia i wysokiego poziomu koncentracji.

Suplementy witaminowe, lecytyna

Pęd życia codziennego sprawia, że czasem nie mamy możliwości odżywiać się w sposób wzorcowy. To idealne warunki do rozwoju wirusów i bakterii. Aby temu zapobiec dobrze jest wesprzeć swój organizm i dostarczyć mu odpowiedniej dawki witamin nie tylko w postaci warzyw, ale także jako preparaty witaminowe. Najlepsze będą te o złożonym działaniu. Jeśli zależy nam na poprawie koncentracji i pamięci, to dobrze jest wybrać suplement wzbogacony o lecytynę. To substancja chemiczna zaliczana do grupy fosfolipidów, która obecna jest w każdej komórce naszego ciała. Ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego: przede wszystkim tworzy ochronę dla osłonki mielinowej, czyli części włókien nerwowych.

Codzienna dieta może być naszym sprzymierzeńcem w walce o dobrą kondycję mózgu. Świetna pamięć i koncentracja znacznie ułatwią nam codzienne funkcjonowanie, warto więc zadbać o nie jak najwcześniej.

Powodzenia!

Konrad Gaca

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.