Golf to najpiękniejszy sport!

0
2057

Nie bez powodu wybitny dziennikarz sportowy Andrzej Person mawia, że „golf to najpiękniejszy sport”. Nie bez powodu interesują się nim gwiazdy innych dyscyplin: Michael Jordan, Michael Phelps, czy Robert Lewandowski. Golf nie tylko jest niezwykle wdzięcznym sportem do uprawiania, ale posiada bogatą historię – pełną ikonicznych momentów, kolorowych postaci, wzruszających chwil, zwrotów akcji i wielkich powrotów.

 

Tło dla wydarzeń stanowią malownicze pola w pięknych zakątkach świata. Nie sposób się nie zakochać! Dlatego, od niniejszego numeru poczynając, otwieramy nasze golfowe krypty i archiwa, aby wyciągnąć dla Państwa najlepsze, najciekawsze, najbardziej inspirujące, wzruszające, pasjonujące historie dotyczące golfa. Takimi artykułami nie mogą się pochwalić żadne inne periodyki na rynku – doświadczenie będzie zatem unikatowe!

Nie ukrywajmy, że wizerunek golfa w Polsce wymaga też odczarowania. Nowoczesny golf znajduje się całe lata świetlne od leniwego człapania z kijkami starszych panów z nadwagą. Obecna światowa czołówka to ludzie ok 25-30 roku życia. Gra na najwyższym poziomie wymaga przygotowania atletycznego, a turnieje PGA TOUR przynoszą widzom emocje, jakich nie doświadczą nigdzie indziej.

I znowu: nie bez powodu jedno uderzenie decyduje o tym, kto zdobędzie miliony dolarów. Nie bez powodu najlepsi golfiści są w Stanach Zjednoczonych wielkimi gwiazdami, a Tiger Woods wymieniany jest obok największych ikon sportu. Celem, jaki stawiamy przed niniejszą serią artykułów, jest właśnie ukazanie prawdziwej, pełnej ekscytacji i sportowych emocji, twarzy golfa. A fundamenty i potencjał w Polsce mamy. Ziarno zasiane lata temu przez polskich pionierów przynosi obecnie plony. Zainteresowanie golfem, zarówno jako forma spędzania wolnego czasu, jak i w obszarze biznesowym, wzrasta w imponującym tempie, więc wypada ten efekt pielęgnować i podtrzymywać.

Żeby łatwiej było czytać golfowe historie, musimy wytłumaczyć przede wszystkim system klasyfikacji wyników osiąganych przez golfistów w turnieju. Tzw. „par” to przeciętna suma uderzeń piłki w celu ukończenia wszystkich dołków na polu – zazwyczaj równa się on ok. 70. On jest wyznacznikiem, do którego porównywane są wszystkie wyniki uzyskiwane w turnieju. Czyli np. jeżeli zawodnik X uzyskał wynik -1, to znaczy że uderzył piłkę o jeden raz mniej w porównaniu do par. Im mniej, tym lepszy wynik. Zawodnik Y, który uzyskał wynik +2, wykonał o trzy uderzenia więcej od zawodnika X, i w klasyfikacji końcowej był niżej. Swój par ma też każdy dołek – od 3 do 5. Ukończenie dołka jednym uderzeniem poniżej par nazywamy „birdie”, dwoma uderzeniami poniżej par – „eagle”. Jeśli zawodnik ukończy dołek jedno uderzenie powyżej par, to zagrał „bogeya”, dwoma powyżej par – podwójnego „bogeya” itd. Najważniejszą serią zawodów golfowych świata jest PGA TOUR. Pod kątem prestiżu, pod nią znajduje się czołowa liga Starego Kontynentu: European Tour. Turniej z cyklu PGA TOUR trwa zazwyczaj cztery dni – od czwartku do niedzieli, a po dwóch z nich następuje tzw. „cut”, czyli odpadnięcie z zawodów gorszej połowy zawodników.

Pierwszy tekst opowiada historię najsławniejszego golfisty świata – Tigera Woodsa.

Tiger – niesamowity sportowiec wraca do gry!

*** RUBRYKA POWSTAJE PRZY WSPÓŁPRACY Z GOLF CHANNEL POLSKA 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.