Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy — zmień opony na letnie w najbliższym możliwym terminie

0
312

Ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID-19 więcej osób będzie prawdopodobnie używać opon zimowych przez całą wiosnę. Trzeba jednak pamiętać, że opony zimowe nie są przeznaczone do jazdy przy wyższej temperaturze, a zatem są znacznie mniej bezpieczne w cieplejszych miesiącach niż opony letnie. Ekspert Nokian Tyres radzi, jak uniknąć problemów z późną zmianą opon zimowych na letnie. Najważniejsze to zmienić opony na letnie jak najszybciej, gdy to będzie możliwe.

 

 

– Jako rozwiązanie tymczasowe można stosować opony zimowe trochę dłużej. Jednak dłuższe ich używanie wiosną i latem — na przykład przez cały sezon letni — może stanowić znaczne zagrożenie, szczególnie w miesiącach, w których temperatura bywa wysoka — mówi Martin Dražík, ekspert i menedżer produktu na Europę Środkową w Nokian Tyres.

Jazda z oponami zimowymi wiosną i latem wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Największe ryzyko stwarza znacznie dłuższa droga hamowania, zmiany stabilności i prowadzenia, a także mniejsza sterowność. Opony zimowe są produkowane z bardziej miękkiej mieszanki, aby sprawdzały się w temperaturze niskiej i poniżej 0°C. W cieplejszych warunkach zużywają się szybciej, przez co wzrasta ryzyko aquaplaningu na mokrych nawierzchniach.

Niektórzy kierowcy sądzą, że skoro udaje im się jeździć na oponach zimowych w okresie przejściowym, to mogą ich używać także przez cały sezon letni. Jest to jednak jeden z najczęstszych błędów — i to bardzo ryzykowny.

– Jeżeli nie można w obecnej sytuacji zmienić opon w porę, a samochód jest potrzebny, trzeba postarać się o maksymalne bezpieczeństwo podróży. Należy pokonywać krótsze odległości i pamiętać o tym, że po drodze można się natknąć na innych kierowców z nieodpowiednimi oponami. Dlatego należy odpowiednio zwiększyć bezpieczny dystans — nawet dwukrotnie. Pokonując zakręty, należy zachować ostrożność i zwolnić. Nie warto podejmować zbędnego ryzyka. Trzeba pamiętać, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, i umówić się na wymianę opon w najbliższym możliwym terminie — zaleca Dražík.

Nawet jeśli wymienimy opony na początku lata, to i tak postąpimy bezpieczniej, niż jeżdżąc na zimowych oponach przez całe lato, bo właśnie letnie miesiące mogą być krytyczne.

– W takich warunkach zimowe opony tracą niemal wszystkie swoje bezpieczne właściwości. Samochodem trudniej jest kierować, a woda nie jest odprowadzana rowkami tak sprawnie jak w oponach zimowych na mokrych nawierzchniach, co znacznie zwiększa ryzyko aquaplaningu podczas letnich burz i opadów — wyjaśnia Dražík.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą używanie opon zimowych w lecie?

 • Droga hamowania jest nawet o 20% dłuższa.
 • Wydajność opon jest znacznie niższa.
 • Prowadzenie i sterowność są znacznie gorsze.
 • Największe zagrożenie sprawia jazda po mokrych drogach, ponieważ opony zimowe nie są przygotowane do szybkiego odprowadzania wody podczas letnich ulew, lecz do zwiększania przyczepności na śniegu i błocie pośniegowym. W związku z tym rośnie ryzyko aquaplaningu.
 • Opony zimowe są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki, dlatego w gorące dni będą się zużywać znacznie szybciej.
 • W niektórych krajach prawo nie zezwala na używanie zimowych opon latem.

Wskazówki, jak zmniejszać ryzyko związane z tymczasowym stosowaniem opon zimowych latem

 • Ogranicz jazdę tylko do niezbędnych podróży.
 • Dostosuj szybkość do dłuższej drogi hamowania i możliwej gorszej sterowności.
 • Zachowaj większy odstęp od poprzedzającego pojazdu — nawet dwa razy większy niż zwykle.
 • Uważaj na zakrętach, zwolnij i pamiętaj, że inni kierowcy prawdopodobnie również nie zmienili opon.
 • Umów się na wymianę opon w najbliższym możliwym terminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.