Zniżki i zwyżki przy zakupie ubezpieczenia OC – jak to działa?

0
245

W umowie obowiązkowego świadczenia odpowiedzialności cywilnej zawarty jest zwrot „bonus-malus”. Określenie to związane jest z systemem naliczania zwyżek oraz obniżek w ramach polisy. Na czym to dokładnie polega?

 

Charakterystyka systemu

Świadczenie OC zaliczane jest do obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Każdy kierowca powinien zatem regularnie opłacać składki polisy. Szczegółowe informacje na temat zakresu tego świadczenia znaleźć można na stronie https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/oc.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje własny moduł bonus-malus, przez co tabele zniżek i zwyżek mogą nieco różnić się między sobą. Zazwyczaj zawarte są w nich klasy taryfowe, do których przyporządkowane są poszczególne rabaty. Za każdy rok bezkolizyjnej jazdy kierowca przesuwa się w tabeli o jeden poziom w górę. Zyskuje on wówczas zniżkę oscylującą w granicach dziesięciu procent. Maksymalna wartość rabatu uzależniona jest od konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Zazwyczaj nie przekracza ona progu siedemdziesięciu procent. W przypadku spowodowania kolizji, kierowca auta traci wypracowane zniżki. Modyfikacji ulega ponadto jego pozycja w tabeli.

Zasady działania systemu

Jeśli dany kierowca wykupuje swoje pierwsze świadczenie, wówczas zostaje umieszczony na zerowym progu tabeli. Dwanaście miesięcy bezkolizyjnej jazdy gwarantuje mu miejsce na pierwszym poziomie zestawienia. Kierowca zyskuje również swoją pierwszą zniżkę. Po każdej wyrządzonej szkodzie, jego pozycja pogarsza się o dwa stopnie w tabeli. Traci on również 20% zniżek. W przypadku zmiany ubezpieczyciela klient zachowuje swoją pozycję w tabeli taryfowej. Ponadto, w ramach nowej umowy może zostać naliczona dodatkowa zniżka. Jej wysokość zależy od ustaleń konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Chcąc sprawdzić swoją pozycję w tabeli, klient powinien skonsultować się z przedstawicielem firmy, u której zakupił świadczenie OC.

Warto pamiętać, iż każdy zakład ubezpieczeniowy ma własny system bonus-malus. Wysokość zniżek oraz zwyżek cenowych nie jest zatem wartością stałą. Warto też mieć na uwadze, że systemy OC oraz AC to dwa osobne moduły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.