Popularne, polskie maszyny rolnicze

1
1105

Polska to kraj od dawna kojarzony z produkcją rolniczą. Wyróżnia się nie tylko zdrową żywnością, ale także produkcją zaawansowanych maszyn rolniczych. Każdy z pewnością kojarzy kombajny marki Bizon lub traktory Ursus. Są to znane i popularne maszyny, które używa już kilka pokoleń rolników. Co sprawia, że są wciąż spotykane w polskich gospodarstwach?

 

Bizon – król polskich kombajnów

Pomimo, że produkcja Bizona została dawno zakończona, to wciąż można spotkać je na polskich polach. Szacuje się, że w żniwach pracuje ponad 50 tysięcy tych niezwykłych maszyn. W porównaniu do współczesnych kombajnów żniwnych, Bizon wydaje się być mało wygodny, a wręcz toporny. Jednak rolnicy cenią go za coś zupełnie innego. Podoba im się prostota konstrukcji, wysoka jakość pracy i niskie koszty eksploatacji polskiego kombajnu. Wciąż wielu gospodarzy docenia walory Bizona. Występuje za to niedobór oryginalnych części do maszyn rolniczych tej marki. Na szczęście w internetowych sklepach rolniczych można spotkać dobrej jakości zamienniki. Nadal jest wielu rolników, którzy sami naprawiają kombajny, czerpiąc wiedzę z instrukcji obsługi. W przypadku niektórych zachodnich maszyn nie byłoby to możliwe bez dostępu do serwisu.

Kilka słów o marce Unia

Jedną z najbardziej znanych i docenianych polskich marek jest Unia, która eksportuje maszyny na rynki całego świata. Firma wyspecjalizowała się w produkcji sprzętu do uprawy gleby. Najbardziej znane są jej pługi i kultywatory. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i należą do czołówki w technologii rolniczej. Dzięki użyciu najlepszej stali wykazują duży poziom niezawodności. Unia wytwarza ponad 25 tysięcy maszyn rocznie, co daje jej pierwsze miejsce wśród polskich producentów. Firma produkuje kilka rodzajów urządzeń dla branży rolniczej:

  • przyczepy,
  • kosiarki,
  • sieczkarnie,
  • owijarki,
  • opryskiwacze,
  • siewniki,
  • zgrabiarki,
  • przetrząsacze,
  • oraz wiele innych.

W maszynach Unii wykorzystuje się najnowsze rozwiązania technologiczne. Dużą precyzję zapewnia elektronika sterująca, stosowana m.in. w opryskiwaczach.

Z czego najbardziej znany jest Ursus?

Maszyny rolnicze najstarszej polskiej marki, to nie tylko popularny traktor Ursus, ale wiele innych, wszechstronnych rozwiązań.  Maszyny marki są często wykorzystywane do wielu zabiegów uprawowych i prac w polu. Jest to bardzo ważne dla rolników prowadzących małe gospodarstwa, a także i te większe. Zaletą Ursusa jest niezwykła wytrzymałość sprzętu podczas intensywnej pracy i gdy panują trudne warunki atmosferyczne. Awaria silnika nie stanowi problemu, ponieważ ciągnik Ursus ma bardzo prostą budowę i można go naprawić na miejscu. Przeprowadzenie remontu jest możliwe bez pomocy wyspecjalizowanego serwisu. Wielkim plusem jest wybór części do maszyn rolniczych, które można dostać bez problemu – np. w Internecie. Toteż nic dziwnego, że Ursus jest coraz częściej wybierany przez rolników zza zachodniej granicy, którzy cenią małe, kompaktowe maszyny. Traktory polskiej marki są bardzo popularne w sadownictwie i wśród producentów warzyw.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.