Oświetlenie po męsku

0
2356

Mimo iż istnieje przekonanie, że mężczyzna nie zwraca uwagi na takie drobiazgi w mieszkaniu, jak poduszki, lampy czy firanki, to przecież każdy lubi otaczać się pięknymi przedmiotami. Światło we wnętrzu męskiego mieszkania ma być przede wszystkim praktyczne, ale liczy się też estetyka. Bo prawdziwy mężczyzna ma gust i wie, czego chce.

 

Odpowiednia lampa to taka, która nam się podoba. Nie musimy zatem bać się swoich wyborów – czasem warto zaufać własnej intuicji. Oczywiście dobrze, aby była dopasowana do wnętrza pod względem stylistyki i funkcjonalności. Wiodący polski producent oświetlenia BRITOP Lighting (www.britoplighting.pl) zdradza nam kilka zasad, którymi warto się kierować, chcąc dobrze oświetlić mieszkanie.

Ciepło – zimno, czyli jak dobrać światło

Opłaca się inwestycja w oświetlenie LED – chociaż na początku zapłacimy więcej niż za zwykłe żarówki, w perspektywie czasu realnie zaoszczędzimy, płacąc mniejsze rachunki. Zwróćmy uwagę, że ze względu na rosnącą popularność ledowe źródła światła są coraz tańsze. Należy jeszcze zastanowić się, jakie ono ma być – zimne, ciepłe, a może białe?

Każde źródło światła ma swoją temperaturę barwową. Różne jego odcienie nadają się do różnych zastosowań. Światło w zakresie 5000-6500 K o barwie dziennej warto używać w miejscach, które wymagają wysiłku wzrokowego, do pomieszczeń doświetlanych w ciągu dnia oraz jeśli chcemy coś wyeksponować. Korytarze i przedsionki dobrze oświetlać barwą chłodno-białą (3800-4300 K), a białą (3000-3500 K) stosuje się w miejscach rozrywki, gry i zabawy. Tam, gdzie odpoczywamy i relaksujemy się, najlepsze jest światło ciepłe (2700-2900 K).

Właściwe światło we właściwym miejscu

Nie wystarczą tylko górne źródła światła, które oczywiście dobrze jest zainstalować w każdym z pomieszczeń. Chociaż wielu mężczyzn chętnie zadowoliło by się prostymi plafonami lub wbudowanymi w podwieszany sufit minimalistycznymi punktami świetlnymi, warto pomyśleć także o innych możliwościach. Zastosowanie różnego rodzaju oświetlenia wpłynie na komfort życia, a przy okazji sprawi, że wnętrze będzie wyglądało przytulnie i interesująco. Nad stołem jadalnianym idealnie sprawdzi się długa wisząca lampa, która podczas posiłków oświetli całą jego zawartość. Dobrym miejscem na nią jest także stolik kawiarniany, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to warto umieścić kinkiet na ścianie za kanapą. Jeśli lubimy czytać, kącik czytelniczy oświetlić można wysoką lampą stojącą obok fotela lub za nim. Dzięki temu nasze oczy nie będą się męczyły podczas ulubionej lektury. Gdy mamy w mieszkaniu wygospodarowane miejsce do pracy, na biurku ustawmy lampkę stołową. W sypialni, oprócz ogólnego oświetlenia, sprawdzą się lampki nocne ustawione na stolikach obok łóżka. Kuchnia natomiast jest miejscem szczególnym, w którym wskazane jest dobre oświetlenie miejsc, w których kroimy, obieramy, gotujemy i zmywamy. Z tego powodu dobrze jest umieścić punktowe źródła światła nad blatem roboczym, nad zlewozmywakiem, pod szafkami i nad wyspą. Nie zapominajmy również w tym pomieszczeniu o górnej lampie, która będzie przydatna np. podczas sprzątania podłogi. W łazience sprawdzi się oświetlenie ogólne oraz lampy umieszczone z obu stron lustra – ułatwi to dokładne golenie. W przedpokoju natomiast doskonałe będzie punktowe światło, które już w progu stworzy przyjemną atmosferę, zapraszając gości do środka. O tych wszystkich kwestiach warto pamiętać jeszcze przed remontem, aby dobrze rozplanować miejsca, w których będzie podłączone oświetlenie.

Lampy, takie jak lubisz

Na rynku dostępna jest ogromna oferta żyrandoli, kinkietów, punktów świetlnych w różnych stylach, wielkościach i kolorach. Modne są lampy minimalistyczne, w których oprawa jest wyłącznie nierzucającym się w oczy dodatkiem do źródła światła, ale też industrialne, niczym prosto z hali produkcyjnej, wykonane z drutu lub betonu. Bardzo popularne są kryształowe i szklane żyrandole, wykonane z drobnych elementów, w których światło się mieni, ale też miedziane, błyszczące oprawy o geometrycznych, kulistych kształtach. W myśl zasady, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Wybierajmy więc takie, które nam się podoba, pamiętając o tym, że oświetlenie jest kontynuacją stylu wnętrza, w którym będzie umieszczone. Kierujmy się przede wszystkim naszym gustem, a jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy z przyjemnością doradzą.

Możemy to zrobić online, na przykład w sklepie internetowym: http://www.ebritop.pl/.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.