Jakie zabiegi wspomagają fizjoterapię?

0
432

Podstawą fizjoterapii jest kinezyterapia, w której ważnym czynnikiem jest ruch oraz terapie manualne. Istnieje jednak szereg działań terapeutycznych z obszaru fizykoterapii, które mogą wesprzeć rehabilitację. Jakich podpowiada fizjoterapeuta Zygmunt Bartosiewicz. 

 

 

 

Celem fizjoterapii jest przywrócenie sprawności i funkcjonowania w codziennym życiu. Może ona również pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób w przyszłości. Na wizytę do fizjoterapeuty można umówić się nie tylko gdy pacjent odczuwa dolegliwości, ale również profilaktycznie w celu zweryfikowania prawidłowej postawy czy wzorców ruchowych.

W gabinecie specjalista może udzielić porad dotyczących prawidłowych zachowań takich jak postawa, techniki ćwiczeń, informacji jak zapobiec urazom oraz porad odnośnie aktywności fizycznej. W ramach rehabilitacji fizjoterapeuta wykonuje szereg zróżnicowanych działań. Podstawowe to kinezyterapia, w której ważnym czynnikiem jest ruch oraz terapie manualne. Terapie manualne polegają na różnych technikach ucisku, masażu, aby złagodzić ból i sztywność mięśni, powięzi oraz stawów. Masaż terapeutyczny, może pomóc rozluźnić mięśnie pacjenta i zmniejszyć obrzęki w niektórych obszarach. Ćwiczenia z zakresu ruchu mają na celu poprawę ruchu i siły w określonej części ciała.

Fizjoterapia obejmuje również wspierające zróżnicowane działania terapeutyczne z zakresu fizykoterapii takie jak elektroterapię, laseroterapię, ultradzwięki, krioterapię i terapię ciepłem.

Elektroterapię stosuje się na przykład podczas zaników mięśniowych po operacjach ortopedycznych. Polega na przykładaniu do skóry elektrod, które poprzez stymulację elektryczną pomagają zapobiegać zanikowi mięśni. Krioterapia może być dobrym rozwiązaniem w przypadku ostrych i przewlekłych urazów. Masaż lodem jest stosowany w leczeniu specyficznych, powierzchownych dolegliwości. Bolesne sztywne mięśnie są często przypadłością osób pracujących przy biurku i sportowców, w takich sytuacjach korzystne jest przykładanie ciepła lub zimna za zaostrzone miejsca. Terapia ciepłem, czyli odpowiednie rozgrzewanie powierzchniowe mogą przyczynić się do usprawnienia leczenia urazów tkanek miękkich. W ostatnich latach również fale dźwiękowe wykorzystywane są do leczenia urazów ciała. Metoda celowania ultradzwiękami w uszkodzoną tkankę mają za zadanie pobudzenie więzadeł, ścięgien i powięzi na przykład w sytuacji nadwyrężenia mięśni. – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Rodzaj fizjoterapii dobierany jest w zależności od dolegliwości bólowych. Fizjoterapia nie powinna być bolesna jednak można odczuwać dyskomfort. Każdy posiada swój własny próg bólu dlatego bardzo ważna jest komunikacja z pacjentem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.