Męski strój biznesowy – jakich błędów unikać?

0
7619


Wybór odpowiedniego stroju do okazji nierzadko sprawia mężczyznom problem. Częstym błędem jest mylenie stylu biznesowego ze strojem wieczorowym. Jak je rozróżnić? Czy czarny garnitur na spotkanie biznesowe to odpowiedni wybór? Na co można pozwolić sobie w casual fridays?

Na te pytania w rozmowie o zasadach panujących w stylu business professional odpowiada Ellie Łazarczyk – stylistka, trenerka wizerunku oraz personal shopper.

 

 

Olivia Drost: Business formal to styl oficjalny, w męskim wydaniu często mylony ze strojem wieczorowym. Jak je rozróżnić?

Ellie Łazarczyk: Zarówno styl business professional, jak i styl formalny, należą do rodzajów dress code’u (czyli zbioru zasad dotyczących ubioru). Ale czym się różnią? Przede wszystkim, styl business professional należy do dziedziny strojów nieformalnych i jest najbardziej sformalizowany i konserwatywny. Jego główną rolą jest prezentowanie właściciela w taki sposób, by nie skupiał on na sobie uwagi. Ten styl jest wymagany najczęściej w korporacjach, w branży finansowej, kancelariach prawnych, bankowości czy na scenie politycznej. Z kolei styl formalny to wieczorowy, elegancki ubiór na szczególne okazje, takie jak np. eleganckie przyjęcia.

 

Jakie zasady w zakresie właściwego ubioru panują w obu stylach?
Podstawowym elementem stylu business professional jest garnitur. Co warto podkreślić, garnitur składający się ze spodni i marynarki z tego samego materiału i w tym samym kolorze. Niezbędna jest również bawełniana koszula, gładka lub w paski, ale koniecznie z długim rękawem! Podstawowe dodatki to krawat (najbardziej eleganckie są krawaty gładkie, z jedwabnej tkaniny) i pasek ze skóry licowej, z delikatną metalową klamrą.
W przypadku stroju formalnego dużą rolę odgrywa godzina, o której odbywa się uroczystość. Strój formalny dobieramy w zależności od pory dnia. Styl formalny dzieli się na styl black tail przedpołudniowy i popołudniowy. Do godziny 18 podstawowymi elementami stroju są jaskółka (żakiet angielski zapinany na jeden guzik lub surdut angielski), biała koszula z klasycznym kołnierzem i kamizelka oraz spodnie tzw. sztuczkowe, czyli bez mankietów, z zakładkami. Po godzinie 20 natomiast obowiązuje styl black tail popołudniowy i wówczas wymagane są: smoking lub dwurzędowa marynarka, kamizelka lub pas hiszpański (tu w zależności od tego, co wybieramy na wierzch), spodnie bez mankietu z jedwabną lub satynową taśmą wzdłuż nogawek. Ważnym elementem jest również muszka.
Najbardziej eleganckim rodzajem stroju formalnego jest styl white tail, przeznaczony między innymi na bale. Na taką okazję mężczyzna powinien włożyć frak, koszulę z sztywnym gorsem, wysokim kołnierzykiem, kamizelkę. Ważnym dodatkiem jest również muszka.

Jakie błędy najczęściej popełniają mężczyźni przy wyborze oficjalnego stroju biznesowego?
Najczęściej powtarzanym błędem, który nieustannie obserwuję, jest zły dobór koloru garnituru do okazji. Mężczyźni często wybierają czarne garnitury na co dzień. W dress codzie czarny garnitur jest uznawany za garnitur na szczególne okazje, najbardziej elegancki, odpowiedni po godzinie 17. Mężczyźni często wybierają również białą koszulę na co dzień, która również jest najbardziej elegancką i powinna im towarzyszyć wyłącznie na ważniejszych spotkaniach.
Na codzienne spotkania biznesowe lepiej sprawdzą się koszule w kolorach jasnoniebieskich, ciemnoniebieskich i jasnoróżowych. Kolejnym błędem jest zakładanie pod garnitur koszuli z krótkim rękawem. W stylu biznesowym należy pamiętać, że do marynarki wybieramy koszule, których mankiet powinien wystawać 1,5 cm spod rękawa marynarki. Niewłaściwe jest uzupełnianie stroju mocno wzorzystymi krawatami. Często obserwuję również mężczyzn noszących paski z ekologicznej skóry, z bardzo zdobnymi klamrami z wielkim logo. W stylu biznesowym niedopuszczalna jest biżuteria inna niż sygnet czy obrączka.

 

Jakie dodatki radziłabyś wybierać mężczyznom, którzy muszą dostosować się do reguł stroju biznesowego?

Warto postawić na klasykę, czyli porządny pasek ze skóry licowej, najlepiej klejony, nie szerszy niż 3 cm w kolorze brązowym lub czarnym. Kolor dostosowujemy do koloru butów, paska zegarka i teczki. A propos zegarka – najlepiej sprawdzi się zegarek na skórzanym pasku, elegancki. Istotnym dodatkiem, na który również zwracam uwagę jest teczka na dokumenty, którą w dodatku ludzie biznesu często niecelowo eksponują, wykładając ją na stół przy swoim rozmówcy czy partnerze. Eleganckie, porządne skórzane buty to podstawa.

Jakie buty nadają się do męskiego stylu business formal?

Są trzy rodzaje butów, które najlepiej sprawdzają się w stylu biznesowym. Niekwestionowanym numerem jeden są oxfordy – najbardziej eleganckie, charakteryzujące się zamkniętą przyszwą, czyli przeszyciem z przodu, włożonym w środek buta. Odpowiednie będą również derby, czyli buty z otwartą przyszwą oraz broguesy, czyli dziurkowane oxfordy lub derby.

 

Jakie kolory są odpowiednie dla komunikacji biznesowej i czy czasami można zrobić od nich mały wyjątek?

W sytuacjach biznesowych najlepiej sprawdza się kolor granatowy. Według psychologii barw jest to kolor, który powoduje, że jesteśmy odbierani jako profesjonaliści godni zaufania.
Czarny to kolor uznawany za symbol elegancji. Sprawdza się na spotkaniach odbywających się wieczorem. Kolory dopuszczalne w stroju biznesowym, poza granatem, to również grafit, popiel, szary, czekoladowy brąz. Latem odpowiednim wyborem będzie kremowy i beżowy. Oczywiście, czasem można zrobić od nich wyjątek. To np. tak zwane „casual fridays”.

W Polsce te dni nazywamy „luźnymi piątkami”. W wielu korporacjach można wtedy przyjść do pracy w swobodniejszym stroju. Na co można sobie pozwolić, a co jest zakazane, jeśli chodzi o wybór stylizacji?
Nie zapominajmy, że casual fridays to dni w korporacjach, w które pracownicy mogą wybrać luźniejsze ubrania, ale muszą pozostać stylowi i eleganccy. Mężczyźni w luźne piątki mogą pozwolić sobie na klasyczne proste denimowe jeansy lub bawełniane chinosy, ale wciąż w neutralnych kolorach, takich jak czerń, granat, beż, brąz czy khaki. Koszule mogą być wówczas w intensywniejszych kolorach, dopuszczalne są koszule w kratę. Latem zamiast koszuli można pozwolić sobie na polo, ale z kołnierzykiem zapinanym na guziki. Tego dnia dopuszczalne są również swetry – noszone pod marynarkę lub na koszulę. A propos marynarek, odpowiednim wyborem będą te z bawełny czy zamszu. W casual fridays możemy zrezygnować z krawatu, a oxfordy zamienić na mokasyny. Niedopuszczalne są jednak wszelkie sportowe elementy stroju, a także te inspirowane subkulturami i folklorem.

Mamy zimę. Na co postawić w stroju biznesowym?

Zimą najlepiej zainwestować w dobrej jakości płaszcz z wełny. Świetnie sprawdzi się także wełniany lub jedwabny szalik. Całość uzupełnią skórzane rękawiczki, koniecznie w kolorze butów!

Rozmawiała: Olivia Drost

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.