Filmy, które powinien obejrzeć współczesny mężczyzna

1
10152

Gusta filmowe są bardzo zróżnicowane, a ilość filmów istniejących na świecie i ilość filmów wartych obejrzenia może przyprawić o zawrót głowy.

 

 

Nazwy filmów, zapamiętanie wątków, reżysera a także nazwiska aktorów biorących udział w każdym z nich wymaga nie lada pamięci.

Są jednak filmy, które mogą utknąć w pamięci na lata, a także takie, które jedynie mają umilić wolny czas, poprawić nastrój, albo podekscytować ze względu na swoją intensywną i zawrotną akcje.

Aby polecić warte oglądnięcia filmy, wsparcia udzielił mi znawca w tym temacie, który w tematyce filmów jest na bieżąco. Po męsku, wręcz z rękawa, wymienił filmy typowo dla mężczyzn. Pełne akcji, tajemniczości, ale i szczypty romansu i fantastyki. Część bardzo znana, część zupełnie nie, ale mężczyźni z tych wyborów powinni być zadowoleni.

Zanim jednak do Nich przejdę, ze swojej strony zaproponowałabym filmy, które wywierają wrażenie za każdym razem kiedy się je ogląda. Filmy, które dodają motywacji do życia, do osiągania sukcesu, do zmian w życiu, do przemyśleń, do zrozumienia wielu cennych wartości, a nawet kilku filmów z wątkiem miłosnym, które Panowie powinni obejrzeć – jak nie sami, to chociażby w romantyczny wieczór. Filmy, które są ciekawe same w sobie. Jedne popularne bardziej, inne mniej. Warte obejrzenia, nawet niekiedy po kilku latach od pierwszego oglądania, kiedy Nasze codzienne życie się zmienia, a wartości które dany film na Nas wywierał dawniej, po latach wywiera raz jeszcze – ale w zupełnie inny sposób, z zupełnie innym znaczeniem.

Poniżej prezentuje zatem listę podzieloną na kilka kategorii filmów zaproponowanych przeze mnie i współczesnego mężczyznę.

Filmy dla ludzi ambitnych, chcących odnieść sukces, pragnących się zmotywować do działania, dla których porażki, upadki, przeszkody to nie koniec realizacji planów i celów życiowych, a dopiero początek – by zrobić coś lepiej, mocniej, pewniej, by się nie poddawać, kiedy cały świat krzyczy – zrezygnuj!

Filmy godne uwagi:

Jobs (2013r.) – film, który powinien zobaczyć każdy. O sukcesie i… biznesie. Powinnam powiedzieć porażce, ale w tym filmie pokazane jest, że w biznesie porażka najczęściej jest przyczyną konkurencji, nieprzychylnych ludzi lub fałszywych wspólników, a nie Nas samych. Człowiek nigdy sam sobie świadome krzywdy zrobić nie da, a jeżeli coś tracimy, to najczęściej za namową innych, lub działaniami innych, co na drodze do dużego sukcesu jest jak rzucane kamienie ze szczytu gory.

Steve Jobs (2015r.) – nowsza wersja historii Steva Jobsa ukazana w zupełnie inny sposób niż w filmie z 2013roku. Osobiście obejrzałam ją jako drugą, więc wersja z 2013 roku bardziej do mnie przemówiła, ale ta, była dopełnieniem wszystkiego. Polceam zobaczyć obie, naprawdę warto

W pogoni za Szczęściem/ The Pursuit of Happiness (2006r.) – znany film, ale może nie wszyscy mieli okazję zobaczyć. Historia mężczyzny, któremu życie ciągle rzucało kłody pod nogi. Nie poddał się jednak, mimo bardz trudnych życiowych sytuacji. Kiedy o sukcesie mówi się już go osiągając, kiedy radzi się kiedy sukces już jest odniesiony czasami warto powrócić do momentu drogi jaką się przemierza. To życie uczy wytrwalości, a ona prowadzi do sukcecu – ten film świetnie to pokazuje.

Joy (2015r.) – film z pozoru nie dla mężczyzn, bo dotyczy kobiety i mopa – tak można by było ująć w skrócie. Ale to nie jest sens filmu i każdy mężczyzna warto, aby go zobaczył. Film obrazuje jak od pomysłu można zbudować markę, firmę, a ostatecznie imperium, mimo że cały świat w Nas nie wierzy, rodzina pomaga, ale neguje, a początki każdego innowacyjnego przedsięwzięcia nie należą do łatwiejszych. Każdy kreator swoje życia powinien obejrzeć film Joy, aby utwierdzić się jak nei rezygnować ze swoich pomysłów.

Jestem Bogiem / Limitless (2011r.) – film, który opowiada o mężczyźnie który mając kryzys życiowy próbuje czegoś przez co jego całe życie się zmienia. Czy wychodzi mu to na dobre – warto zobaczyć i przeanalizować indywidualnie, ale fabuła przedstawia także kulisy osiągnięcia sukcesu i sławy która może przyjść z dnia na dzień i obrazuje jak w jednej chwili życie każdego z Nas może ulec ogromnym zmianom zarówno na lepsze, jak i na gorsze. Warto zatem doceniać każdą chwilę i czerpać z niej jak najwięcej.

Slumdog. Milioner z ulicy (2008r.) – bardzo poruszający i wartościowy film, który mówi aby niczego się w życiu nie bać. Ryzykować, dokładnie słuchać, kochać prawdziwie i mimo wszystko i być dobrym człowiekiem nawet wtedy, kiedy wokół wszyscy sugerują coś innego. Historia, która obrazuje, że wszystko co Nas otacza uczy Nas życia, że to praktyka czyni mistrza i wielokrotnie w życiu mogą Nam się przydać na pozór nieistotne sprawy.

Nietykalni (2011r.) – bardzo wartościowy film, w którym dwie postaci otrzymują szanse na drugie życie – dzięki sobie nawzajem. Człowiek na wózku – zrezygnowany, nie wychodzący z domu, nie wierzący, że w życiu cokolwiek go jeszcze czeka, mimo że bardzo majętny mógłby korzystać z życia jak tylko by pragnął. I człowiek po przejściach, który miał trudna drogę, a na luksusy nigdy nie mógł sobie pozwolić. Pełen energii, życiowej pasji i czerpiący z życia każdą minutę. Warto zobaczyć, aby wiedzieć, że nie warto nikogo oceniać po pozorach, wyglądzie czy opinii, bo każda osoba, którą spotykamy na życiowej drodze coś ma cennego wnieść do Naszego życia.

Forest Gump (1994r.) – historia o tym, aby nigdy się nie poddawać, aby wszystko co w życiu Nas spotyka robić jak najlepiej potrafimy, poznawać życie na wielu płaszczyznach, uczyć się życia na bazie różnych życiowych sytuacji, nawet wtedy kiedy Nam i wszystkim wokół wydaje się, że jesteśmy słabi, brakuje Nam wiedzy i jesteśmy… dziwni. Tylko będąc unikalnym człowiekiem można zostawić po sobie coś wartego zapamiętania.

The Social Network (2010r.) – film o założycielach platformy społecznościowej facebook oraz sukcesie, który facebook odniósł. Film obrazujący nie tylko drogę do sukcesu, ale także jest przydatny dla nowych przyszłych pomysłodawców. Film zwraca uwagę jak ważne jest w biznesie trzymanie swoich pomysłów w tajemnicy, dobieranie wspólników z dokładnym przemyśleniem i pokazanie, że w biznesie nie zawsze możemy liczyć na lojalność.

– Wszystko będzie dobrze (2007r.) – polski film o chłopcu, który jest utalentowanym początkującym lekkoatletą, ale pochodzi z biednej rodziny. Do złej sytuacji rodzinnej dochodzi również ciężka choroba jego mamy. Chłopiec postanawia pobiec do Częstochowy, aby wymodlić zdrowie swojej mamy i czy mu się to udaje – warto obejrzeć do końca. Film jest świetnym przesłaniem do tego, że brak pieniędzy, brak całkowitej wiedzy czy umiejętności nie powinny hamować przed podejmowaniem decyzji realizacji swoich celów i planów życiowych. Powinny być motorem napędowym do działania, aby spróbować coś w życiu zmienić, jak nie osiągnąć swój cel, to zmienić siebie, bądź życie kogoś obok.

Cast Away – poza światem (2000r.) – świetny film przedstawiający życie każdego z Nas w sytuacjach kiedy nie można liczyć na komunikacje telefoniczną, internetową, energie elektryczną i wszelkie współczesne media i udogodnienia. Obrazuje, że bez współczesnych udogodnień człowiek dostrzega ile są one warte, ale też dostrzega, że nie są niezbędne do życia. Kiedy współczesny świat pochłania Nas nowinkami technologicznymi, zabiera Nam cząstkę życia w świcie, w którym tego brak, a tym samym radzenia sobie w naturalnym środowisku. I nie mam tu na myśli tak ekstremalnych sytuacji jak u głównego bohatera, ale będących nawet chwilowymi awariami. Warto obejrzeć, aby zrozumieć, że to nie my jesteśmy poddani telefonom i sprzętom, ale to one poddane są Nam i to my zarządzamy nimi a nie one nami.

Into the Wild– Wszystko za życie (2007r.) – podobne przesłanie jak wyżej, ma ten film. Tu jednak sam bohater decyduje się na podróż życia, oddaloną od zgiełku wielkich aglomeracji i mediów. Przemierza wybraną przez siebie drogę w poszukiwaniu samego siebie. Film warty obejrzenia, aby zrozumieć, że tylko czas dla siebie i cisza pozwalają Nam poznać samych siebie. Człowiek jest wówczas sam ze swoimi myślami, może przemyśleć co chce robić w życiu, gdzie zmierzać. W samotności również można tworzyć największe działa swojego życia, które później odniosą sukces. Są przemyślane, wypracowane, a cisza pozwala oczyścić umysł ze zbędnego chaosu. Warto obejrzeć, aby zastanowić się nad swoim życiem

Mały książę (2015r.) – hm..bajka.. i to dla mężczyzny – nigdy! A właśnie jest to bajka typowo dla dorosłych, tak jak i sama książka. Dzieci nie zrozumieją pełnego sensu całego przesłania jak dorośli, a forma i sposób zekranizowania książki jest trafiona w sedno i konieczna do obejrzenia od początku do samego końca. To właśnie na końcu można książkę i historię zrozumieć i odnieść ją do swojego życia. Bajka, którą powinni obejrzeć mężczyźni, którzy zgubili gdzieś swoje marzenia. Warto oglądnąć, aby może do nich powrócić?

Poza tymi filmami jest jeszcze wiele filmów wartych uwagi. Poniżej kilka kategorii na które można je podzielić, a które wpłyną na nie jednego mężczyznę, nawet jak z pozoru będą wydawać się typowo kobiece. Filmy, których fabuły zostają w pamięci. Są różnorodne tematycznie, mają przyjemniejsze i cięższe historie, ale są wciągające na tyle, by pamiętać je na dłużej:

 

Filmy z historiami ludzi, które się zapamiętuje:

 

– Dziwny przypadek Benjamina Buttona

– Amy (1997r. / reżyseria: Nadia Tass)  – nie jest to film o Amy Wintenhouse, ale dziewczynce, która przestała mówić. Warto nauczyć się od niej odwagi, której często Nam wszystkim brak.

– August Rush / Cudowne dziecko (2007r.) – tym razem film o utalentowanym chłopcu, który przeszedł bardzo trudną drogę. Warto zobaczyć, aby zacząć dostrzegać niedostrzegalne.

 

Filmy trudne, z początku niejasne, z konkretnymi przesłaniami:

 

– Vanila sky (2001r.)

– Biały Oleander (2012r.)

– Zielona mila (1999r.)

– Siedem dusz (2008r.)

 

Filmy interesujące, pełne akcji:

 

– Marsjanin (2015r.)

– Incepcja (2010r.)

– Leon Zawodowiec (1994r.)

– Szklana pułapka (1988r.)

– Szybcy i wściekli (wszystkie wersje)

 

Filmy z historią w tle:

 

– Gladiator (2000r.)

– Wikingowie (2013r.)

– Ironman (wszystkie wersje)

– Władca pierścieni. (wszystkie wersje)

 

O miłości (na romantyczny wieczór):

– Zanim się pojawiłeś (2016r.)

– Dla Ciebie wszystko/ The Best Of me (2014r.)

– Dom nad jeziorem/The Lake House (2006r)

– Love, Rosie (2014r.)

– Wciąż ją kocham (2010r.)

– Gwiazd Naszych wina (2014r.)

– Pamiętnik/ the notebook (2004)

– Zostań jeśli kochasz (2014r.)

– Słodki listopad (2001r.)

 

Każdy z tych filmów jest różny, ale w każdym można odnaleźć coś dla siebie. I nawet jeżeli wydaje się, że dany film nie jest dla Nas, warto zobaczyć go do końca, bo często z pozoru lekki, przyjemny film, może okazać się pasmem nieprzewidzianych zdarzeń, które zmienią opinie o nim nie do poznania. Miłego oglądania.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.