Czym jest rozdzielacz centralnego smarowania?

0
961

Maszyny przemysłowe, rolnicze, budowlane czy górnicze składają się z wielu ruchomych elementów. Bez ich prawidłowej pracy działanie całej maszynerii nie byłoby możliwe. Niestety podczas ruchu poszczególne części stykają się ze sobą i mogą powodować szkodliwe tarcie. Aby przeciwdziałać jego skutkom, maszyny wyposażono w układy centralnego smarowania. Ich zadaniem jest dostarczanie substancji smarującej do ruchomych elementów sprzętów w celu zminimalizowania ryzyka powstania zatarć. Centralne układy smarowania składają się z wielu części. Jedną z najważniejszych jest rozdzielacz. Czym jest i jaką pełni funkcję? Tego właśnie dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Rozdzielacz centralnego smarowania – czym jest?

Układ centralnego smarowania to system hydrauliczny, który odpowiada za prawidłowe wtłaczanie substancji smarnej do tych miejsc w maszynach, w których występują ruchome części wymagające smarowania. To wszystko dzieje się za pomocą pomp, przewodów, dysz natryskowych, a także dozowników. Zanim jednak smar dotrze do wybranego elementu, niezbędne jest wydzielenie jego wystarczającej ilości. Za dawkowanie substancji oleistej odpowiedzialny jest właśnie rozdzielacz centralnego smarowania. Bez niego do elementów ruchomych nie docierałaby właściwa ilość smarowidła. Rozdzielacze możemy podzielić na dwa rodzaje: progresywne oraz dwuliniowe. Pierwszy typ wyróżnia się prostą budową, co przekłada się na jego niezawodność.

Na jakiej zasadzie działa progresywny rozdzielacz centralnego smarowania?

W dzisiejszym tekście zajmiemy się omówieniem działania rozdzielacza progresywnego. Ten typ najlepiej sprawdzi się we współpracy z raczej mniejszymi układami centralnego smarowania. Jak już wiesz, mają one na celu rozdzielenie substancji smarującej do poszczególnych elementów maszyny. Proces ten zachodzi samoczynnie, przy pomocy progresywnego ruchu tłoczków. To właśnie one umożliwiają precyzyjne podanie odpowiedniej ilości smaru do wybranych części pod wpływem ciśnienia. Do każdego z wylotów znajdujących się w danym modelu rozdzielacza doprowadzana jest taka sama ilość substancji. Praca tego urządzenia odbywa się w trybie ciągłym. W momencie, gdy tłoczek wykonuje swój ostatni ruch, pierwszy tłoczek rozpoczyna nowy cykl smarowania. W ten sposób tłoki po kolei przekazują smar do konkretnych wylotów. Co ważne – jeśli podczas działania urządzenia, rozdzielanie smaru zostanie wstrzymane, rozdzielacz wstrzyma pracę. Kiedy ją wznowi, cykl smarowania rozpocznie się dokładnie w miejscu, w którym rozdzielacz go przerwał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.