#mamczasrozmawiac o HIV

0
1657

Liczba zakażeń HIV wykrytych w Polsce systematycznie wzrasta. Według ekspertów na każde 100 osób, u których wykrywa się wirusa, przypada mniej więcej drugie 100, które żyją z nim, nie zdając sobie z tego sprawy. I mogą zakażać swoich partnerów. Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem rozprzestrzeniania się zakażeń? Zdaniem ekspertów jest to możliwe.

 

Ideą kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Krajowej Centrum ds. AIDS pod hasłem Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac), jest zachęcenie wszystkich do podejmowania rozmów z bliskimi na tematy związane ze zdrowiem, takie jak choroby przenoszone drogą płciową. Przekazując rzetelną wiedzę o profilaktyce, możemy uchronić ich przed zakażeniem, albo zachęcić do zrobienia testu i – w razie potrzeby – podjęcia leczenia.

W roku 2016 wykryto w Polsce 1306 zakażeń HIV – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. To najwyższa liczba od lat 80-tych, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o epidemii. Oznacza, że każdego dnia minionego roku o seropozytywnym statusie dowiadywały się już średnio nie trzy osoby, jak szacowano wcześniej, ale 3,5. Jak będzie w roku 2017? Niestety trudno o optymizm. W punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), gdzie można wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, w całym roku 2016 odnotowano 444 zakażenia HIV. W bieżącym – już 409.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, że o trudnych problemach zdrowotnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową np. HIV, mówi się w Polsce mniej, niż by należało. Dostępność skutecznego leczenia, która sprawiła, że dziś głównym problemem dla lekarzy i pacjentów nie jest już przeżycie, lecz m.in. unikanie skutków ubocznych terapii w długim okresie, spowodowała, że HIV wydaje się tematem nieważnym. Tymczasem tylko w zeszłym roku na AIDS zmarły w naszym kraju 102 osoby. Szacuje się, że w Polsce jest około 15 tys. osób, które nie wiedzą o swoim seropozytywnym statusie.

Ryzyko zakażenia HIV uległo demokratyzacji. Dziś może dotknąć każdego niezależnie od płci i wieku. Niestety świadomość tego problemu jest zbyt niska. Dlatego tak ważna jest rozmowa na te trudne tematy z osobami, które darzymy zaufaniem.

Jeśli o ryzyku zakażenia HIV zacznie się mówić również w domach, zrobimy wielki krok w kierunku powstrzymania epidemii w Polsce. Obchodzony 1 grudnia Światowy Dzień AIDS to dobra okazja do podjęcia tego tematu. Na rozmowę o zdrowiu z bliskimi zawsze powinniśmy mieć czas. Chcielibyśmy, aby każdy Polak utożsamiał się z hasłem #mamczasrozmawiac – także w kontekście trudnych tematów zdrowotnych – podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.