Jak wychować mistrzynie i mistrzów sportu?

0
898

 Pierwszy okres życia jest kluczowy dla zaszczepienia w dzieciach zasad zdrowego życia, w tym pasji do sportu. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy problem otyłości dzieci w Polsce cały czas się pogłębia. Jak to jednak zrobić, kiedy dla najmłodszych najważniejsza jest zabawa, rówieśnicy i przygody? Czy sport kobiet i mężczyzn to dwa odrębne światy? Jak miasto Poznań wspiera różnorodność w sporcie?

 

 

Do rozpoczęcia przygody ze sportem i regularnych treningów dzieci nie potrzeba wiele. Wystarczą buty sportowe, rower czy np. przykład strój kąpielowy. Trenować można w ogrodzie, lesie, na podwórku, a nawet w domu. Nie jest konieczny wysokospecjalistyczny trening, wystarczające będę ćwiczenia ogólnorozwojowe. Wówczas nawet jeśli dziecko nie załapie sportowego bakcyla, pozostanie w dobrej kondycji i będzie otwarte na różnego rodzaju aktywności.

– Większość profesjonalnych sportowców zaczyna trenować już w dzieciństwie, ale ważne jest, by dziecko samo wybrało, co mu odpowiada. Dlatego warto dać mu szansę na spróbowanie różnych dyscyplin – podkreślała Renata Talarek, reprezentująca Fundację Pho3nix podczas prezentacji pt. „Droga do sukcesu – jak wpływać na sportowy rozwój, edukację dzieci oraz karierę młodych sportowców poprzez program stypendialny” na pierwszej edycji Forum Poznańskiego Sportu. Fundacja Pho3nix powstała z inicjatywy polskiego biznesmena Sebastiana Kulczyka a jej celem jest realizacja lokalnych i globalnych projektów wspierających dzieci, młodzież i młodych sportowców w ich dążeniu do sukcesu. Uczestnicy Forum Poznańskiego Sportu mogli dowiedzieć się, że końcowy sukces zależy nie tylko od treningów, ale także wsparcia psychologicznego, umiejętności planowania kariery i jej zakończenia czy umiejętności komunikowania się w Internecie i z przedstawicielami mediów.

Dlaczego warto zacząć od najmłodszych lat?

Wojciech Kruczyński, organizator JBL Poznań Triathlon, uczestnik panelu dyskusyjnego „Nowoczesna i angażująca oferta wydarzeń sportowych w mieście Poznań” podkreśla, że jazda na rowerze, pływanie i bieganie powodują aktywność wszystkich najważniejszych mięśni ciała. To trening zarówno nóg, brzucha, jak i ramion, co jest niezwykle istotne dla wspierania rozwoju dynamicznie rosnących najmłodszych. Eksperci podkreślają też pozytywny wpływ trenowania triathlonu na psychikę dziecka.

Dostęp do profesjonalnie przygotowanych ćwiczeń wcale nie musi wiązać się z kosztami. Małgorzata Niemczyk – znana siatkarka i Poseł na Sejm RP, podczas panelu „Kobieca strona poznańskiego sportu – jak Miasto Poznań angażuje kobiety w rozwój lokalnego sportu?” wskazywała na duże dysproporcje w finansowaniu sportu dziewcząt i kobiet w porównaniu do nakładów na rzecz chłopców i mężczyzn. Przykładem, którzy może inspirować są działania Fundacji Pho3nix Kids, która wspiera różnorodność wśród młodych mistrzów i mistrzyń sportu. Dla rozpoczynających przygodę ze sportem, ale także i dla tych bardziej zaawansowanych, oferuje darmowy dostęp do serii ćwiczeń prowadzonych online przez ekspertów. Można znaleźć je w aplikacji Pho3nix Kids, która inspiruje najmłodszych do regularnej aktywności poprzez wyzwania i rywalizację z nagrodami  lub na kanale Pho3nix Kids na You Tube, gdzie znajduje się ponad 120 filmów z podziałem na kategorie wiekowe oraz poziom zaawansowania.

Szczegółowy zapis wydarzenia, wraz z treścią prezentacji i wypowiedziami poszczególnych panelistów i uczestników debat.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.