Sauvignon blanc, czyli klasyka i nowoczesność w jednym szczepie

0
778

Sauvignon blanc to jedna z najpopularniejszych i najbardziej docenianych odmian białych winogron. Wywodzi się z Francji ukazując swoją wyjątkowa specyfikę w Dolinie Loary oraz Bordeaux uznanym za światową stolicę wina. Trunki wytwarzane z tego wyjątkowego szczepu charakteryzują się nie tylko ogromnym potencjałem łączenia z różnorodnymi potrawami, ale przede wszystkim wyrazistym aromatem i imponującą świeżością – docenianą szczególnie latem, zarówno przez laików, jak i koneserów win. Nic więc dziwnego, że najczęściej wybieraną odmianą w upalne dni jest właśnie subtelne i rześkie sauvignon blanc.

 

 

Rodowód szczepu sauvignon blanc sięga prawdopodobnie jeszcze czasów średniowiecza, a jego nazwa pochodzi od francuskich słów sauvage, czyli dziki, oraz blanc – biały. Naturalnie odnosi się zatem do dziko rosnących krzewów białych winogron, jednocześnie skrywając w sobie zadziorny charakter powstających z nich win. Aromat sauvignon blanc może znacznie różnić się od siebie w zależności od klimatu, w którym uprawiana jest ta szlachetna odmiana. Dlatego też smaki i aromaty, które uwalniają się wraz z otwarciem butelki, mieszczą się w szczególnie szerokim spektrum: od trunków ziołowych – o wyraźnej kwasowości, po delikatne i subtelnie owocowe. Co więcej, niesamowita wielowymiarowość win tego szczepu sprawia, że tak doskonale komponują się z całym stołem suto zastawionym wszelakimi potrawami. Stanowią one bowiem idealne uzupełnienie zarówno dań rybnych czy serów, jak i bogatych w świeże zioła sałatek. To także jedne z niewielu win, które pasują do sushi.

– Oprócz nut owocowych, sauvignon blanc potrafi zaskoczyć dość nieoczywistymi aromatami. W kieliszku często odnajdziemy zapach szparagów czy nawet kontrowersyjny zapach kociego moczu. Na popularność tego szczepu bez wątpienia wpływa jego zaskakująca plenność i wytrzymałość. Ponadto, dojrzewa wcześnie, więc często uprawiany jest także w nieco chłodniejszym klimacie, chociaż jego naturalnie wysoka kwasowość pozwala zachować świeżość nawet w cieplejszych obszarach. Wina sauvignon blanc najwięcej walorów uwalniają wtedy, gdy są jeszcze młode, więc nie warto zwlekać z ich smakowaniem – mówi Małgorzata Sułek, sommelier Kondrat Wina Wybrane.

Szczep sauvignon blanc stanowi niezaprzeczalną podstawę orzeźwiających, wyrazistych i wytrawnych trunków – jest więc uprawiany w regionach winiarskich na całym świecie.

Na francuskiej ziemi

Szczep sauvignon blanc w Bordeaux występuje w towarzystwie odmiany sémillon. W zależności od proporcji, tamtejsze wina potrafią znacząco się od siebie różnić. Te, w których dominuje odmiana sauvignon blanc (apelacje Bordeaux i Entre-Deux-Mers) są lżejsze, o bardziej codziennym charakterze, a pochodzące z Graves czy Pessac-Léognan – zdecydowanie cięższe. Duet sémillon-sauvignon blanc, zwany potocznie Bordeaux Blanc, zyskał również sławę w australijskim regionie Margaret River. W Bordeaux sauvignon blanc odgrywa także znaczącą rolę w apelacji Sauternes, znanej z genialnych win słodkich, które powstają z gron zarażonych szlachetną pleśnią – podobnie jak Tokaj czy niemieckie trockenbeerenauslese.

Mówiąc o francuskim sauvignon blanc, nie sposób jednak pominąć dwóch historycznych apelacji, na których wina uprawiano jeszcze za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Sancerre i Pouilly-Fume są zlokalizowane w Dolinie Loary, więc mieszczą się na charakterystycznej gliniasto-wapiennej, bogatej w minerały i krzemień glebie. Tamtejsze wina dzięki specyfice terroir (unikalnemu połączeniu warunków klimatycznych i geologicznych) wyróżniają się wysoką kwasowością, mineralną głębią i cytrusową świeżością. Dolina Loary obfituje więc w trunki bardziej wytrawne, gęstsze i dojrzewające wolniej niż większość sauvignon blanc
z pozostałych części świata. Stanowią one jednak prawdziwy wzór i ponadczasowy wyznacznik winiarskiego stylu.

..aż po krańce świata

Ogromną rolę w szerzeniu popularności sauvignon blanc na całym świecie odegrała Nowa Zelandia, a dokładnie nowozelandzka wersja win produkowanych z tego szczepu. Savyy – potocznie nazywana na południowej półkuli – wyróżnia się prawdziwą bombą aromatów, przywodzących na myśl owoce tropikalne, agrest, trawę i cytrusy. Doceniana jest również za intensywny bukiet i bardzo przystępny charakter. Nowozelandzkie sauvignon blanc od lat podbija światowy rynek, od Stanów Zjednoczonych, przez całą Europę, aż po Japonię i Australię, a w 2015 roku stanowiło prawie 85% win eksportowanych z Nowej Zelandii.

Poza Francją i Nową Zelandią sauvignon blanc doceniane jest również w Kalifornii (do której pierwsze sadzonki tego szczepu zostały przywiezione już w latach 80. XIX wieku), Chile oraz RPA. Na starym kontynencie, oprócz macierzystej Francji, cieszy się ogromną popularnością także w hiszpańskiej apelacji Rueda, gdzie jest łączone z rdzennym Verdejo. Występuje również na chłodnych, słonecznych subalpejskich stokach Górnej Adygi i Friuli we we Włoszech, gdzie produkowane są zarówno wysokiej jakości wina jednoodmianowe, jak i kupaże z rodzimymi odmianami, takimi jak chociażby friulano. Warto wymienić także austriacką Styrię, o której w ostatnich latach jest coraz głośniej.

– Uniwersalność oraz niezwykła, rzadko spotykana przy innych odmianach, różnorodność win sauvignon blanc to nie tylko gwarancja doskonałego smaku i całej gamy wyjątkowych aromatów, ale również nowe, często zaskakujące i niebywale ekscytujące doznanie. To idealna propozycja zarówno dla koneserów, jak i osób, które znajdują się dopiero na początku ekscytującej przygody, jaką jest doświadczania winnego świata – podsumowuje Małgorzata Sułek, sommelier Kondrat Wina Wybrane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.