Prawdziwe smaki odnajdziesz w Zamościu. Festiwal win i produktów regionalnych już w sierpniu

0
297

W sobotę 12 sierpnia, po raz kolejny, na Rynku Wielkim i Solnym w Zamościu odbędzie się jeden z najprawdopodobniej największych w kraju festiwali win polskich i produktów regionalnych. Organizowane przez Fundację Winiarnie Zamojskie “Zamojskie Winogranie” jak co roku uświetnią występy gwiazd polskiej sceny muzycznej. Tym razem na festiwalowiczów czeka występ Zuzanny Jabłońkiej, a następnie Agnieszki Chylińskiej.

 

 

 

 

Roztocze słynie zarówno z wyśmienitej kuchni, jak i z bogatych tradycji winiarskich sięgających średniowiecza. W tegorocznym „Zamojskim Winograniu” weźmie udział 12 winiarzy z Roztocza i Lubelszczyzny. Do wydarzenia dołączy 12 topowych restauracji w Zamościu. Jak co roku, goście Festiwalu będą mogli w specjalnie wyznaczonej strefie degustować ponad 100 win gronowych oraz owocowych.

–  W zaledwie trzy lata organizowany przez nas Festiwal stał się jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Bogata w atrakcje część dzienna i wieczorna z pewnością po raz kolejny przyciągnie fanów wyjątkowych smaków i dobrej muzyki z różnych stron Polski –  mówi Wioletta Wilkos, Prezes Fundacji Winiarnie Zamojskie. –  Dla festiwalowiczów przygotowaliśmy jeszcze więcej atrakcji m.in., warsztaty class wine z sommelierami, pokaz kulinarny wraz z bezpłatną degustacją roztoczańskich potraw w wykonaniu Marcina Sikory na strefie Chill Out w sadzie, zwiedzanie Zamościa, sklep festiwalowy,  czy zniżki na zwiedzanie ZOO. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia spodziewamy się ok. 7 tysięcy gości – dodaje.

Festiwal dla głodnych wiedzy i doświadczeń

W dniu Festiwalu część Rynku Wielkiego zamieni się w owocowy sad. Jego uczestnicy będą mogli zrelaksować się w cieniu wiśni, jabłoni i gruszy lub pooglądać gotowanie na żywo w wykonaniu jednego z najlepszych roztoczańskich kucharzy – Marcina Sikory. Wykonane przez mistrza dania będzie można spróbować słuchając opowieści doświadczonych winiarzy.

Do wydarzenia przyłączą się również okoliczne restauracje. Od 11 sierpnia do 15 sierpnia w każdej z festiwalowych restauracji będzie można spróbować food & wine paring i połączyć dania szefów kuchni z winami prezentowanymi w strefie degustacji. Uczestnicy wydarzenia z festiwalową opaską będą mogli skorzystać promocyjnej oferty wybranych zamojskich restauracji, w których zestaw złożony z dania głównego i kieliszka jednego z festiwalowych win będzie kosztował zaledwie 45 złotych.

Na Rynku Solnym będzie można odwiedzić wystawców regionalnych produktów, w tym serów zagrodowych, lokalnego przysmaku pod postacią piroga biłgorajskiego, cebularzy lubelskich, miodów czy produktów z dzikiej róży. Ręcznie wytwarzane o najwyższej jakości wyroby będzie można nabyć prosto od wytwórców.

–  Restauratorzy i sommelierzy chcą zachęcić nie tylko do degustacji. Ważny jest też aspekt edukacji. Rozmowy na temat tajników powstawania wina oraz sztuki łączenia win z potrawami, czyli tzw. „food & wine paringu” to kluczowy element Zamojskiego Winogrania – Wioletta Wilkos, Prezes Fundacji Winiarnie Zamojskie. –  Cieszymy się, że z roku na rok nasz festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tu obok siebie spotykają się ludzie z różnych środowisk, których łączy pasja i ciekawość smaku. Jesteśmy dumni, że udaje nam się tworzyć taką przestrzeń w sercu Roztocza –  dodaje.

Po raz pierwszy podczas festiwalu zorganizowany zostanie Wine Class czyli wyjątkowy cykl wykładów z Sommelierami Fundacji Winiarnie Zamojskie. Udział w wykładach będzie możliwy po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji poprzez stronę internetową wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona więc warto się spieszyć z zapisami..

Stałym elementem wydarzenia jest także Laboratorium Smaku i Zapachu, gdzie można sprawdzić co składa się na smak i zapach danego wina. Podobnie jak w ubiegłych latach,
– w festiwalowym sklepie w atrakcyjnych cenach będzie można nabyć wszystkie wina ze strefy degustacji oraz sygnowane logiem Winiarni Zamojskiej unikalne kieliszki. Organizator wraz z Miastem Zamość przygotowali również dodatkowe atrakcje w postaci możliwości zwiedzania miasta oraz zniżki na zwiedzanie miejskiego ZOO.

Wybór najlepszych i wspólne świętowanie podczas „Zamojskiego Winogrania”

Tradycyjnie podczas Grand Prix Festiwalu zostaną wybrane najlepsze regionalne wina w kilku kategoriach: wino czerwone, białe, różowe i absolutna nowość w regionie czyli wino musujące – petnat! Jury sommelierów będzie przewodniczyć sam Wiesław Wysokiński.

Wydarzenie zakończy zaplanowany na godzinę 19:00 wieczorny koncert Zuzanny Jabłońskiej, a następnie Agnieszki Chylińskiej. Po występie gwiazd raz pierwszy w historii Festiwalu odbędzie się After Party przy dźwiękach muzyki granej przez DJ.

Wstęp na wieczorną część wydarzenia jest bezpłatny.

Festiwal Win Polskich i Produktów Regionalnych „Zamojskie Winogranie” odbędzie się 12 sierpnia 2022 r. na Rynku Wielkim w Zamościu. Start o godz. 10.00

Więcej szczegółów o festiwalu na stronie internetowej: www.zamojskiewinogranie.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.