Polacy śpiewają…o samochodach. Auto to częsty gość polskich piosenek

0
786

Trudno wyobrazić sobie podróż bez muzyki w tle, a letnia aura szczególnie sprzyja głośnemu słuchaniu muzyki w samochodzie. Eksperci AAA AUTO postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu od drugiej strony, a mianowicie zbadać „obecność” aut w… polskich piosenkach z różnych gatunków muzycznych. W efekcie otrzymaliśmy całkiem atrakcyjny przegląd aut używanych w polskiej muzyce rozrywkowej.

 

„Polacy do mistrzostwa opanowali sztukę opowiadania o swoich ulubionych samochodach w piosenkach. Widać wyraźny związek między samochodami, o których śpiewają a tymi, które kupują. Na przykład Volkswagen Passat czy BMW 3 – modele dobrze już ograne w wielu piosenkach, świetnie sprzedają się na rynku aut używanych“ – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Passerati

Według danych z comiesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w lipcu 2018 roku w Polsce pojawiło się 7.230 ofert sprzedaży używanych modeli Volkswagena Passata. Nie wiadomo czy na bazie obserwacji socjologicznych, czy własnego sentymentu, disco-polowa formacja Rompey w 2016 roku wypuściła utwór o znamiennym tytule: „Passerati“, którego bohaterem jest – jak łatwo się domyślić – Volkswagen Passat. Z piosenki możemy dowiedzieć się między innymi, że „Każdy dobry chłopak z polskiej wsi,wozi się passatem w TDI“.

Volkswagen zajmuje obecnie 5 miejsce wśród ulubionych marek klientów AAA AUTO w Polsce. Najlepiej sprzedające się modele to: Golf, Passat, Polo.

Merce i BeeMy

Mercedes zadomowił się dobrze w polskim rapie dzięki Tede. Raper szczególnie rozsławił w swojej twórczości model Mercedes S600, którego sylwetkę można podziwiać w klipie do piosenki „Merctedes 600“. Kolejny model Mercedesa z piosenek Tede to SL – „Prowadzę, jadę SL-em“ – rapuje w piosence „Michael Kors“ artysta. Tede przejawia w swojej twórczości szczególne zamiłowanie do marek niemieckich, czemu wyraz daje w piosence „Skręt“: „Biznes się kręci, BeeMa pędzi/ Się żyje i się skręca szyję“. O BMW rapuje też w piosence „Aluminium 20“ – w piosence odniósł się do modeli BMW 7 i BMW V8, które w tekście występują obok modeli Mercedesa: SL oraz ML.

Mercedes plasuje się obecnie na 22 miejscu wśród ulubionych marek klientów AAA AUTO w Polsce. Najlepiej sprzedające się modele to: Mercedes C, Mercedes A.

Z kolei BMW zajmuje 20 miejsce wśród ulubionych marek klientów AAA AUTO w Polsce. Najlepiej sprzedające się modele to: BMW 3, BMW 1, BMW X3.

Dwa modele BMW znalazły się w lipcowym rankingu TOP 10 opublikowanym w ramach comiesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych. BMW 3 znalazło się na miejscu 4., a BMW 5 na miejscu 10.

Stare dobre Fiaty

Fiat w polskiej tradycji pełni rolę szczególną. Trudno zliczyć filmy i seriale, których bohaterowie poruszali się modelami tej marki. Wystarczy wspomnieć chociażby seriale: „Zmienników” i „07 zgłoś się”, czy też świeższą produkcję filmową: „Bogowie”, w której „wystąpił” legendarny Fiat 125p.

Fiat126p zapisał się z kolei w polskiej muzyce rozrywkowej za sprawą piosenki zespołu BIG CYC zatytułowanej: „Mały fiat”. Model ten opisywany jest w niej z dużym sentymentem: ,,W Polsce każdy miał malucha/I na niego mocno chuchał/ Mały, tani, na urlopy/ Zjeździł z nami pół Europy”. Fiat Cinquecento doczekał się pieśni: „Czinkłaczento” formacji Letni, Chamski Podryw. Wokalista zachęca w niej „podrywaną” dziewczynę: „Mam czinkłaczento w holenderskim gazie, będziemy się całować za moim garażem”. Nie można nie wspomnieć o wielkim przeboju lata 2008 „W aucie”, sygnowanego przez team: Sokół, Pono i Franek Kimono (postaci wykreowanej przez Piotra Fronczewskiego). W teledysku gościnnie wziął udział również aktor i satyryk Stefan Friedmann. Mimo iż w piosence jest mowa o Fiacie Ritmo, w teledysku ,,wystąpił“ sportowy Fiat X1/9. Fiat plasuje się obecnie na 12 miejscu wśród ulubionych marek klientów AAA AUTO w Polsce. Najlepiej sprzedające się modele w salonach dealera to: Grande Punto, Panda, Bravo.

***

Grupa AAA Auto istnieje na rynku od 26 lat. Jest częścią grupy AURES Holdings należącej do brytyjsko-polskiego funduszu inwestycyjnego Abris Capital Partners. Od momentu rozpoczęcia działalności, Grupa AAA Auto obsłużyła ponad 2 miliony klientów. W 2017 roku sprzedała 75.400 samochodów. Pod względem liczby sprzedanych samochodów AAA Auto jest jednym z największych dealerów używanych samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2017 Grupa AAA Auto zajęła 2. miejsce w European Business Awards 2016/2017. W Polsce Grupa AAA Auto funkcjonuje jako Autocentrum AAA AUTO Sp. z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.