Obrzezanie – co warto wiedzieć?

0
1768

Zabieg obrzezania jest wykonywany codziennie i wielokrotnie na całym świecie. W niektórych kulturach jest czymś naturalnym, związanym z obyczajami czy tradycją religijną, w innych natomiast wykonuje się go ze względów medycznych. Jakie okoliczności medyczne stanowią wskazanie do tego zabiegu i jak należy się do niego przygotować? Poniżej przedstawiamy praktyczne informacje na temat obrzezania.

 

 

Co to jest obrzezanie i po co się je wykonuje?

Obrzezanie to nic innego, jak zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, polegający na usunięciu całości lub większej części napletka. W niektórych kulturach – np. żydowskiej czy tureckiej – wykonuje się go z uwagi na tradycje społeczne i religijne. Wyznawcy judaizmu obrzezują nowo narodzonych synów w ósmym dniu ich życia, z kolei Turcy dokonują usunięcia napletka na chłopcach w wieku 8-12 lat. Jest to swoisty rytuał przejścia wskazujący na to, że młody człowiek wchodzi w wiek dojrzewania i zaczyna stawać się mężczyzną. Z kolei w plemionach afrykańskich obrzezanie stanowi sposób na wprowadzenie chłopców do wspólnoty. Inną częstą przyczyną wykonywania tego zabiegu jest profilaktyka. W wielu miejscach na świecie usunięcie napletka jest standardową procedurą służącą ułatwieniu dbania o higienę w przyszłości.

Główną przyczyną praktykowania obrzezania w kulturach europejskich są względy medyczne. Bezpośrednim wskazaniem do wykonania zabiegu jest przede wszystkim wrodzone lub nabyte zwężenie napletka, czyli stulejka. Ta wada anatomiczna stanowi źródło bólu i nieudanego pożycia seksualnego, a co więcej może prowadzić do rozwoju komórek nowotworowych i raka prącia. Jeśli się z nią nie urodziliśmy, prawdopodobnie powstała na skutek powikłań po przebytej infekcji bakteryjnej członka.

W Polsce zabieg obrzezania może być refundowany przez NFZ, o ile pacjent spełnia określone kryteria medyczne. Oprócz stulejki, należą do nich również:

  • zapalenie żołędzi penisa (przyczynami są zwykle infekcje bakteryjne lub grzybicze oraz nieodpowiednia higiena),
  • zbyt krótkie wędzidełko (wiąże się z bólem i trudnościami z odprowadzeniem napletka z żołędzi, jest wrodzoną wadą anatomiczną),
  • załupek (trudności z ponownym przykryciem żołędzi napletkiem po jego zdjęciu),
  • nawracające infekcje dróg moczowych (są spowodowane bakteriami, które pod napletkiem mają idealne warunki do namnażania się i powodowania stanów zapalnych),
  • podejrzenie zmiany nowotworowej napletka (przyczyną są zwykle przerzuty komórek nowotworowych z innych organów, w których rak rozwijał się już wcześniej).

Warunkiem wykonania zabiegu chirurgii plastycznej ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia jest otrzymanie skierowania od lekarza określonej specjalizacji. W przypadku obrzezania dokument taki wydaje lekarz-urolog. W prywatnych gabinetach cena chirurgicznej resekcji napletka waha się w przedziale od 1000 do 4000 zł.

Na czym polega zabieg chirurgicznego usunięcia napletka?

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy obrzezanie jest zabiegiem rutynowym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, a co za tym idzie – całkowicie bezbolesnym dla pacjenta. W pierwszej kolejności lekarz ocenia, jaki obszar skóry pokrywającej żołądź penisa powinien zostać usunięty. Następnie bardzo precyzyjnie nacina tkankę, korzystając w tym celu z diatermii chirurgicznej. Świeże rany zostają zszyte wchłanialnymi szwami skórnymi, a na koniec założony zostaje jałowy opatrunek. Całość procedury trwa zwykle od 40 minut do godziny.

Pacjent otrzymuje dokładne instrukcje dotyczące zaleceń pozabiegowych. Aby uniknąć wystąpienia powikłań, należy regularnie zmieniać opatrunek i odkażać okolice interwencji chirurgicznej. Ponadto w okresie 2-3 dni po zabiegu należy zgłosić się na kontrolę, podczas której lekarz dokonuje oceny prawidłowości gojenia się ran. W ciągu 2-4 tygodni od zabiegu pacjent powinien unikać masturbacji oraz współżycia seksualnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.