Nowy trend w podróżowaniu – Fair Trade Tourism. Poznaj 10 zasad odpowiedzialnej turystyki!

0
1423

Planując przyszłoroczne wakacje nie zawsze myślimy, jak nasz pobyt wpłynie na miejsce, które odwiedzimy. Mało kto wie, że wystarczy przestrzegać paru prostych reguł, by zminimalizować nasze negatywne oddziaływanie na środowisko i pomóc lokalnej społeczności. Søren Rasmussen, podróżnik i założyciel skandynawskiego biura podróży Albatros Travel, przygotował 10 zasad, dzięki którym wakacje i ferie będą nie tylko komfortowe, ale i odpowiedzialne.

 

1. Daj sobie trochę czasu
W kwadrans nie zobaczysz zbyt wiele. Jeśli wysiadasz z autokaru turystycznego tylko po to, by zrobić parę zdjęć i pojechać dalej, co zapamiętasz z odwiedzanego miejsca? Jeśli poświęcisz trochę więcej czasu na zwiedzenie okolicy, możesz trafić na nieodkryte perły lokalnej przyrody lub kultury.

2. Prawdziwy kontakt jest dwustronny
Gdy będziesz mieć okazję poznać mieszkańców odwiedzanej okolicy, daj też coś od siebie. Opowiedz o sobie, o swojej rodzinie i kulturze, a tym bardziej o tym, dlaczego tu jesteś. Naucz się choć podstawowych form grzecznościowych w lokalnym języku. Okażesz w ten sposób szacunek mieszkańcom, którzy na pewno to docenią.

3. Nie rób zdjęć bez pozwolenia
Czy potrafisz sobie wyobrazić, że do twojego domu wchodzi zagraniczny turysta, żeby zrobić zdjęcie autentycznej polskiej rodzinie, która je posiłek nożami i widelcami? W takiej sytuacji chyba każdy czułby dyskomfort. Dlatego przed zrobieniem zdjęcia poproś o zgodę. Jeśli będziesz miał ze sobą aparat z natychmiastowym wydrukiem typu polaroid, zastanów się nad podarowaniem jednego zdjęcia fotografowanej osobie.

4. Szanuj lokalne zwyczaje
Pamiętaj, że lokalne zwyczaje mogą się całkowicie różnić od polskich i dotyczyć tak podstawowej sprawy, jak choćby sposób ubierania się. Warto poczytać o nich zawczasu lub, jeśli jedziesz z grupą, spytać o nie przewodnika. Zawsze opłaca się być grzecznym w stosunku do napotykanych osób. Gdybyś chciał wziąć udział w prywatnych, miejscowych uroczystościach, poczekaj najpierw na zaproszenie.

5. Nie przywoź chorób do odległych miejsc
Jeśli masz gorączkę lub chorujesz, trzymaj się z daleka od miejscowych. Niegroźne zdawałoby się choroby mogą okazać się niebezpieczne dla nieodpornych na nie ludzi. Nawet zdrowi podróżujący, świadomi skutecznej profilaktyki, mogą stać się nosicielami chorób zakaźnych. Zasada ta działa również w drugą stronę – podczas podróży do obcych kultur, unikaj obszarów objętych epidemią.

6. Kupuj rzemiosło, nie kulturę
W wielu rozwijających się krajach trwa proceder kradzieży dzieł sztuki i eksponatów muzealnych. Na lokalnych targach pojawiają się przedmioty, które nigdy nie powinny opuścić sal muzealnych. Jeśli zadowolisz się kupnem pięknego i dobrze wykonanego rzemiosła, nie weźmiesz udziału w tym szkodliwym rabunku.

7. Nie wykorzystuj ubóstwa do obniżania cen
Nie domagaj się jak najniższej ceny za produkty i usługi kupowane podczas podróży. Nie ma nic złego w sytuacji, gdy turysta płaci wyższe ceny od miejscowych. W ten sposób pomagasz w rozwoju miejscowej ekonomii.

8. Zostawiaj pieniądze we właściwym miejscu
Staraj się płacić za produkty i usługi bezpośrednio u wykonawcy. Płać tak blisko źródła, jak tylko możliwe. Kupuj jedzenie, nocleg i pamiątki na miejscu. W ten sposób dokładasz rękę do rozwoju gospodarczego odwiedzanego regionu.

9. Podróżuj rozważnie i myśl o środowisku naturalnym
Bądź pewny, czy niczego po sobie nie zostawiasz. Sprzątaj po sobie. Pamiętaj, że w wielu miejscach woda jest dobrem luksusowym. Nie zabieraj rzadkich roślin ani zwierząt. Nie kupuj pamiątek zrobionych z zagrożonych gatunków.

10. Podróżuj rozumnie
Przed wyruszeniem w drogę przygotuj się i dowiedz czegoś o odwiedzanym miejscu. Podróżuj ze specjalistami, którzy znają swój fach, a trzymaj się z dala od lokalnych naciągaczy, którym obce jest poczucie odpowiedzialności i moralności.

Zasady Sørena zostały sprawdzone na całym świecie przez tysiące turystów, którzy zauważyli zupełnie inny komfort podróży. Ale, jak zaznacza sam podróżnik, warto trzymać się tych reguł nawet podczas weekendowego wypadu do innego miasta.

 

Albatros Travel – największe skandynawskie biuro podróży oferujące wysokiej jakości wycieczki objazdowe w przystępnych cenach. Powstało w 1986 roku w Kopenhadze jako mała rodzinna firma Sørena Rasmussena, biologa i podróżnika. Obecnie Albatros Travel ma swoje biura m.in. w USA, RPA, Namibii i Chinach. Od 2007 roku w Warszawie działa pierwszy polski oddział.

www.albatros.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.