Niepokój i stres. Zdrowie psychiczne na rynku pracy

0
384

Co drugi Polak czuje się zestresowany w pracy i ma problemy z utrzymaniem motywacji, a ponad jedna trzecia deklaruje znaczące problemy z wydajnością – wynika z najnowszego badania „Zdrowie psychiczne na rynku pracy” Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA Grupy LUX MED. Jakiego wsparcia potrzebujemy od pracodawcy? Na polskim rynku pracy obserwuje się niepokojące problemy ze stanem zdrowia psychicznego osób zatrudnionych. W ubiegłym roku co 10. pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów psychicznych.

 

 

 

Coraz częściej spotykamy pacjentów cierpiących na bezsenność, w stanie permanentnego stresu i lęku, czy wręcz prezentujących obniżony nastrój z depresją włącznie, co z oczywistych względów wpływa na ich motywację i wydajność w pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się przyjrzeć zdrowiu psychicznemu pracowników i zaproponować pracodawcom drogę do poprawy ich dobrostanu psychofizycznego.

Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MEDZestresowani i pełni obawEksperci Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA, tworząc badanie na temat stanu zdrowia psychicznego na polskim rynku pracy, oparli się o model dobrostanu psychicznego, który obejmuje trzy różne aspekty: zdrowie psychiczne, życie zawodowe i zasoby osobiste. Na tej podstawie przeprowadzili badania wśród wybranej grupy zatrudnionych. Jak wynika z raportu „Zdrowie psychiczne na rynkupracy”, na co dzień pracownicy zmagają się z trudnymi emocjami, poczuciem niepokoju, stresem oraz obniżonym nastrojem.

– Około 65% zbadanych przez nas osób często martwi się o swoją przyszłość, odczuwa dużo niepokoju mimo braku stresujących sytuacji, obawia się utraty pracy i zdrowia oraz tego, że coś złego może przytrafić się ich bliskim. Natomiast połowa z nich intensywnie odczuwa stres, objawiający się częstym zdenerwowaniem i rozdrażnieniem. Wysoki poziom stresu może powodować wypalenie zawodowe, niechęć do pracy, wszelkiej aktywności i kontaktów z ludźmi. – mówi Mariola Pilas-Kołodziej, Dyrektorka Centrów Medycznych HARMONIA Grupy LUX MED.

Luxmed_marzec_05d.jpg

Zgodnie z wynikami badań, obecny stan życia zawodowego pracowników mierzony poziomem motywacji, wydajności i równowagi między pracą a życiem osobistym wskazuje na potrzebę wdrażania programów pomocowych przez pracodawców.

Blisko 60% pracowników deklaruje, że ma znaczący problem z rozpoczęciem wykonywania zadań i z dotrzymywaniem terminów a także odkłada pracę na inny dzień. Ponad jedna trzecia mierzy się ze znacznym spadkiem koncentracji i poczuciem braku możliwości rozwoju zawodowego. Jedynie 15% badanych zachowuje równowagę między pracą a życiem osobistym. Natomiast 45% regularnie pracuje „po godzinach”, zaniedbując swoje obowiązki domowe, co jest odczuwalne dla ich bliskich.

Luxmed_marzec_05e.jpg

Pomoc ze strony firmyOkoło 97% osób zatrudnionych na pytanie „czy pracodawca powinien wspierać zdrowie psychiczne pracowników?” odpowiedziało „tak”. Główne potrzeby tej grupy badanych dotyczą pomocy psychologicznej, psychoedukacji oraz kultury organizacyjnej.

Model organizacji dbających o dobrostan psychofizyczny pracowników opiera się o wsparcie z zakresu zdrowia psychicznego i wzmacnianie dobrostanu poprzez projekty profilaktyczno-wellbeingowe. Wszystko po to, by zapewnić dobre samopoczucie w pracy, ale także poza nią.

Mariola Pilas-Kołodziej, Dyrektorka Centrów Medycznych HARMONIA Grupy LUX MEDJak dodaje: – Poradnie Zdrowia Psychicznego HARMONIA otaczają opieką psychologiczną pracowników firm, oferując całe spektrum działań, wpływających pozytywnie na stan zdrowia psychicznego. Są to m.in. interwencje kryzysowe w sytuacjach takich jak: wypadek w czasie pracy, mobbing czy nagła śmierć współpracownika, warsztaty i seminaria oraz terapie dotyczące, np. radzenia sobie ze stresem czy rozwoju osobistego.

Cały raport dostępny jest na: https://HARMONIA .luxmed.pl/wp-content/uploads/2023/03/Raport-Zdrowie-psychiczne-na-polskim-rynku-pracy-Poradnie-Zdrowia-Psychicznego-HARMONIA .pdf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.