Męskie życie z psem

0
1165

Szczeniak, piesek, kompan na lata. Jedni powiedzą – przecież to tylko pies, inni dodadzą – obowiązek, jeszcze inni – ciężar. A co Ty myślisz o czworonożnych towarzyszach? Czy wiesz jak naprawdę wygląda z Nimi życie?

 

Dla jednych pies to obowiązek, dla innych zmiana dotychczasowego trybu życia. Ale czy naprawdę tą zmianę tak mocno się odczuwa?

Z pozoru nie. Dostrzega się ją po głębszym zastanowieniu, po innym trybie dnia, po zmianie nawyków, sylwetki czy nawet nastroju.

Pies to nie lada wyzwanie wychowawcze od jego najmłodszych dni. Wychowanie szczeniaka, naprawdę fajnego, mądrego szczeniaka, to czasami bieg z przeszkodami jak nie maraton. Maleńki szczeniak pełny energii, poznawania życia, ciekawości świata – jego dobrych i złych aspektów, lękliwy, towarzyski, nie znający niebezpieczeństwa to mieszanka wybuchowa w jednym domu. Bez niego jest jednak tak smutno, nudno, nikt nie zagląda do talerza, nie prosi, nie przychodzi się przytulać.

Pies nie ma uprzedzeń, jest bezpośredni i nie patrzy na status majątku czego nie można często powiedzieć o ludziach. Kocha bez względu na wszystko. Jest przy Nas kiedy jest dobrze – bawi się, a nawet wręcz szaleje i gdy jest źle – pociesza kiedy świat wali Nam się na głowę. Nie zwraca uwagi na strój, a błoto i śnieg to świetne miejsce do zabawy, które równie wartościowe, dla ludzi, są tylko w dzieciństwie.

Kiedy codziennie ma się mnóstwo spraw do załatwienia, praca, codzienne zadania, obowiązki, projekty, spotkania, to w tym wszystkim pies jest odskocznią i odpoczynkiem od tego zgiełku, napięcia i stresów. Codzienne spacery, trzy razy dziennie, wpływają na psiego opiekuna w różnoraki sposób. Nie dość, że dotleniają – szczególnie jak się ma typowo biurowy, komputerowy typ pracy – pozwalają zwiedzić więcej miasta i okolic – co często się pomija przemieszczając się samochodem – a dodatkowo można nawiązać nowe znajomości – pies zawsze pokaże kogo lubi, a kogo radzi by lepiej unikać.

Ale nie tylko spacery odmieniają życie, kiedy w domu pojawia się pies. Chce się aktywniej wypoczywać, pojechać w różne miejsca, by pokazać zwierzakowi jak bogaty wizualnie jest świat – od morza, aż po góry, las czy łąki. Można z nim biegać, jeździć na rowerze, czy na rolkach. Jeżeli nie mają choroby lokomocyjnej to są świetnymi pasażerami w samochodzie, którzy zawsze rozweselą innych kierowców stojących na światłach.

W domu inaczej ustawiają meble, sugerują co trzeba wymienić – gryząc meble, które im nie odpowiadają, pomogą wybrać książki, czasopisma i inne papiery, które uważają że już się nie przydadzą i pora je wywieźć na makulaturę, zrobią dziury w ubraniach, sugerując aby zmienić swój wizerunek oraz wymienić garderobę na nowe rzeczy, bo uznają, że pora coś zmienić. Nakrzyczą kiedy przychodzi pora żeby rozprostować nogi na świeżym powietrzu, i zasugerują aby podzielić się jedzeniem, żeby w przypadku niestrawności cierpieć wspólnie. Zatem czy jest ktoś obok, kto równie mocno dba o Nasze dobro i poprawia humor każdego dnia jak tylko może? Czasami psiakowi się to nie udaje, bo nie wie z iloma stresami musi zmagać się jego Pan każdego dnia, ale mimo to wybaczy wszystko, zapomni i kocha dalej.

Takie życie, kiedy stale ktoś Nas pilnuje na początku wydaje się dziwne. Chodzi krok w krok, patrzy się na każdy gest, ale wystarczy jeden dzień bez tego śledzenia i wtedy dopiero czuje się pustkę.

Pies w życiu mężczyzny może zmienić naprawdę wiele. Uczy cierpliwości, nawet wtedy kiedy wydaje się, że cierpliwość mamy od lat opanowaną do perfekcji, uczy wytrwałości i siły, bo utrzymanie psa na smyczy (szczególnie dużego), kiedy widzi swoich ulubionych czworonożnych przyjaciół, powoduje że siłownia przy tym to pikuś, a radość przy każdym wejściu do domu jaka zastanie za drzwiami – potrafi zwalić z nóg.

Dalsze kroki w głąb domu mogą zaskoczyć różnymi niespodziankami, ale skoro psiak lubi żyć w czystości to musi najpierw pobrudzić, aby zmusić do generalnego sprzątania. Sprzątanie to staje się w końcu czynnością już tak wchodzącą w krew, że można by było założyć firmę sprzątającą, a kto wie… może i właśnie to psiak sugeruje – rozwijanie poprzez sprzątanie. Jakkolwiek by się tego nie odbierało, nadal dba o swojego właściciela, aby z jednej strony nie przejmował się drobiazgami, a z drugiej stale się rozwijał.

I tym miłym akcentem można stwierdzić jedno – męskie życie z psem jest wyjątkowe pod każdym względem, więc jeżeli i Ty chcesz zmienić coś w swoim życiu – najpierw zaopiekuj się i wychowaj psiaka.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.