Jak sprawdzić auto po numerze VIN?

0
792

Dosyć powszechnym i popularnym standardem na naszym globie jest tendencja do wykonywania rejestracji wszelkich maszyn oraz pojazdów służących między innymi do jazdy drogowej we wskazanym przez państwo systemie. Rejestracja taka najczęściej wiąże się z przypisaniem pewnego szeregu danych do określonego pojazdu, w celu jego późniejszej bezproblemowej identyfikacji. Aby móc rozróżnić od siebie dane maszyny dzielące podobne cechy charakterystyczne, stosuje się między innymi unikatowe dane pokroju numerów VIN (Vehicle Identification Number), które w prawidłowym tłumaczeniu na język polski oznaczają „numer identyfikacyjny pojazdu”.

 

 

Fakt ten nie koniecznie musi być oczywisty dla każdej pojedynczej osoby, niemniej zastosowanie tego typu danych umożliwia nam znacznie więcej niż tylko rozróżnienie pojazdów od siebie. Właściwe wykorzystanie takiego kodu VIN daje nam możliwość swobodnego dostępu do katalogów wszelkich kontroli technicznych wykonanych w przeszłości wraz z informacjami o pozyskanych uszkodzeniach i wadach w konstrukcji pojazdu. Choć nie wszyscy są tego świadomi, już w tym momencie możliwość pozyskiwania tego typu danych ma ogromne znaczenie w branży zajmującej się sprzedażą pojazdów i maszyn przez internet, ponieważ na pierwszy rzut oka oferta, którą w danym momencie przeglądamy, może nam nie zasygnalizować informacji dość kluczowych dla samej ceny oraz stanu użytkowości pojazdu. Wobec tego definitywnie opłaca się bliżej zapoznać z funkcjonalnością, jaką dają nam numery VIN, gdyż spekuluje się, że aż co trzeci używany pojazd wystawiany na sprzedaż w internecie uległ już w przeszłości swego rodzaju uszkodzeniom lub większym usterkom.

Co trzeba jeszcze jednak wiedzieć w kontekście działania numerów VIN oraz jakie są jeszcze fakty, które ułatwią nam zrozumienie intencji idącej właśnie za tego rodzaju szyfrem? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

Czym jeszcze potrafi się charakteryzować numer VIN oraz na jakiej zasadzie funkcjonuje jego budowa?

Z wielu przyczyn pojęcie kodu VIN jest przybliżane znaczeniowo do roli, jaką odgrywa dla ludzi PESEL, niemniej VIN przysługuje wyłącznie maszynom, a PESEL wyłącznie ludziom. Sporym podobieństwem, który zachodzi między tymi dwoma pojęciami, jest fakt stosowania określonych symboli w sposób nieprzypadkowy i czysto logiczny. To oznacza, że każda partia znaków w takim kodzie posiada swoje właściwe znaczenie, i można próbować je odczytać.

Zasadniczo kody VIN składają się z dokładnie 17 znaków i są one wydawane danemu pojazdowi przez producenta, który wstępnie go wyprodukował. Żeby móc odczytać znaczenie kodu VIN, należy wiedzieć o tych zależnościach:

  • Znak 1 informuje nas o domyślnym kraju produkcji wraz z krajem producenta,
  • Znaki 2-3 wskazują nam markę, do jakiej dany pojazd należy oraz określają pierwotne przeznaczenie tego pojazdu,
  • Znaki 4-8 służą jako opis rodzaju wyposażenia, serię oraz model pojazdu, typ nadwozia oraz silnika,
  • Znak 9 działa jako znak kontrolny numeru VIN i przeważnie jest on cyfrą,
  • Znak 10 mówi nam o właściwym roku produkcji danego pojazdu,
  • Znak 11 funkcjonuje jako symbol identyfikacyjny fabryki, w której dany pojazd powstał,
  • Znaki 12-17 ekskluzywnie są wymienione jako numer seryjny określonego pojazdu, jest to unikatowy szereg znaków, który nie ma prawa powtórzyć się w żadnej innej maszynie, bez względu, do czego ma ona służyć.

Warto, jednakże zakodować sobie w pamięci, że w dzisiejszych czasach producenci pojazdów wykazują się ponadprzeciętną dowolnością w tworzeniu swoich kodów VIN, zatem samodzielne odczytanie wszystkich informacji w sposób prawidłowy z podanego ciągu znaków może się okazać w pewnym stopniu niemożliwe. W trosce o względy nas, klientów, powstała strona internetowa – poznasz ją TUTAJ, która za darmo odczyta dla nas zawartość kodu VIN oraz przedstawi nam szereg informacji powiązanych z danym pojazdem, których nawet nie ma uwzględnionych w szyfrowaniu tego numeru. Możliwe jest w ten sposób wykonanie raportu informującego nas o wszelkich kontrolach technicznych, które zostały przeprowadzone w przeszłości na danym pojeździe oraz możemy także pozyskać informacje o potencjalnych uszkodzeniach pojazdu wraz ze wskazaniami konkretnego miejsca usterki.

Absolutnie warto jest regularnie korzystać z tej strony, jeżeli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości co do pojazdów, które możemy napotkać w ofertach internetowych prywatnych sprzedawców. Jednocześnie, jeśli nie napotkamy numeru VIN w opisie oferty konkretnego pojazdu, możemy zacząć mieć zastrzeżenia co do wiarygodności danego sprzedawcy, powodując, że unikniemy potencjalnie nieuczciwej oferty.

W jakich miejscach można jeszcze sprawdzić VIN danego pojazdu?

Numer VIN zazwyczaj bez problemu odnajdziemy w dokumentacji danego pojazdu, niemniej czasami może najść nas potrzeba weryfikacji jakiegoś obcego pojazdu i sprawdzenia jego wierzytelności lub upewnienia się, czy posiada wszystkie oryginalne części. W tym celu dane części pojazdu są wyposażone w tabliczki znamionowe, które mają na sobie napisany swój pierwotny numer VIN. Tabliczki te możemy znaleźć w lokalizacjach przy:

  • Podłodze bagażnika,
  • Podłodze przed fotelem pasażera albo tuż obok fotela,
  • Podłodze pod tylnym siedzeniem,
  • Prawym wzmocnieniu bocznym oraz obok osadzenia amortyzatora,
  • Wzmocnieniu czołowym,
  • Podłużnicy prawej ramy za przednim oraz tylnym kołem,
  • Przegrodzie czołowej,
  • Obudowie deski rozdzielczej z lewej strony,
  • Prawym słupku środkowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.