Jak się bawią Polacy?

1
1168

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce można zaobserwować tendencję do inspirowania się zwyczajami z krajów zachodnich – przede wszystkim pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych. Coraz więcej osób celebruje święta, o których do niedawna niewielu Polaków słyszało. Już niemal nikogo nie dziwi świętowanie Halloween czy Walentynek, jednak do nowych trendów należy m.in. huczna, uroczysta celebracja takich okazji jak narodziny dziecka czy nawet rozwód!

 

 

Jedną z najważniejszych okazji do świętowania są narodziny dziecka. To wydarzenie jest nie tylko związane z ogromnymi zmianami w życiu rodziców, ale też z dużą radością. Do tradycyjnych, dobrze znanych w polskiej kulturze imprez następujących po pojawieniu się dziecka należą chrzciny. Po ceremonii w kościele rodzice zazwyczaj zapraszają bliskich na uroczysty obiad do domu bądź restauracji. Samodzielna organizacja chrzcin i gotowanie potraw nie należą do prostych zadań. Organizując imprezę w restauracji unikamy stresu związanego z przygotowywaniem potraw dla dużej liczby osób, serwowaniem posiłków oraz ze sprzątaniem po wyjściu gości.

– Wybierając menu, warto dopasować je do pory roku, a także uwzględniając np. alergie i diety gości. Na wiosnę warto serwować dania w towarzystwie smacznych nowalijek, w lato, podczas upałów, stawiać na lekkie potrawy, a w sezonie jesienno-zimowym na bardziej sycące i pożywne – twierdzi Mariusz Stasiak-Apelski z Restauracji AVANGARDA Warszawa.

Bardziej rewolucyjną w naszej tradycji, ale także zyskującą na popularności okazją jest świętowanie jeszcze przed narodzinami dziecka, czyli organizacja tzw. baby shower. Jest to przyjęcie (nierzadko niespodzianka) wydawane na cześć przyszłej mamy, a trend ten, podobnie jak wiele innych, został zaczerpnięty z Ameryki. Jest to impreza przeznaczona zazwyczaj tylko dla płci żeńskiej, a rolę organizatorki często przejmuje najbliższa osoba z otoczenia przyszłej mamy, np. siostra, przyjaciółka czy kuzynka. Baby shower najlepiej wyprawić w trzecim, ostatnim trymestrze ciąży – wtedy kobieta zazwyczaj czuje się lepiej niż na początku ciąży, a płeć dziecka jest już znana, więc łatwiej kupić odpowiedni prezent dla malucha.

Istotną częścią tego rodzaju imprezy jest obdarowywanie przyszłej mamy podarunkiem dla dziecka lub dla niej, można przygotować także tematyczne gry i zabawy. Najważniejsze jednak jest, aby przyszła mama spędziła miło czas z bliskimi osobami oraz mogła odprężyć się w ostatnich chwilach przed porodem. Na baby shower nie powinno zabraknąć lekkich przekąsek i wystawnego tortu z bajkową dekoracją. Świeżo upieczeni tatusiowe natomiast często świętują tradycyjne polskie ,,pępkowe’’ – jest to spotkanie w męskim gronie, organizowane niedługo po tym, jak dziecko pojawi się na świecie. Do popularnych prezentów związanych z tą okazją należy drzewko do zasadzenia oraz cygaro. ,,Pępkowe’’ zazwyczaj nie obywa się bez wysokoprocentowych trunków.

Niezwykle uroczystą okazją do świętowania jest oczywiście ślub. Małżonkowie zazwyczaj pragną podzielić się swoim szczęściem z rodziną i przyjaciółmi, dlatego organizują weselę.

– Coraz częściej para młoda nie decyduje się na klasyczne, tradycyjne wesele do rana i zamiast tego organizuje obiad ślubny w restauracji. Zazwyczaj takie spotkanie trwa ok. 4-6 godz. i kończy się przed północą. Wybierając miejsce na taką uroczystość, warto zwrócić uwagę, aby znajdowała się w nim odpowiednio wygospodarowana przestrzeń, a obsługa była elastyczna i otwarta na nasze pomysły. W momencie kiedy decydujemy się na ślub cywilny warto dowiedzieć się, czy lokal w którym będzie odbywać się przyjęcie jest akceptowany przez Urząd Stanu Cywilnego. Wówczas urzędnik może przyjechać bezpośrednio do lokalu. Jest to wygodne rozwiązanie dla Młodej Pary, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Młoda Para nie czeka na wyznaczenie terminu, tylko wybiera swoją „wymarzoną datę”.dodaje Mariusz Stasiak- Apelski.

Nietypowym i stosunkowo nowym rodzajem imprezy związanym z małżeństwem jest celebrowanie nie jego początku… a końca! W Polsce dochodzi do coraz większej liczby rozwodów – obecnie rozpada się niemal co trzecie małżeństwo. Do coraz bardziej popularnych przyjęć należy tzw. divorce party, czyli impreza na cześć rozwodników. Mimo, iż rozpad relacji z partnerem wielu osobom kojarzy się z rozpaczą i traumą, to coraz częściej jest traktowany również jako rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. Impreza rozwodowa jest więc świetnym sposobem na zakomunikowanie tego światu! Niekoniecznie musi być organizowana w celu pozbycia się wszystkich negatywnych emocji związanych z byłym partnerem, niezwykle ważnym aspektem jest utrzymanie więzi z bliskimi, a także nawiązanie nowych znajomości. Jest to więc pewnego rodzaju rytuał, który potrzebny jest nam wszystkim do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.