Jak pisać bloga, którego ludzie będą chcieli czytać?

0
56

Blogowanie stało się trendy. Choć wielu influencerów prowadzi jedynie swoje profile w social mediach, to znacznie silniejszym medium – w moim mniemaniu – jest pisanie bloga. A to z kilku powodów. Zastanawiasz się jak prowadzić popularnego bloga?

 

 

 

Ludzie prowadzą blogi na różne tematy. Od takich o gotowaniu, modzie, urodzie czy urządzaniu wnętrz, po hobbystyczne czy opisujące własne doświadczenia, a nawet dzielące się profesjonalnymi poradami. Niektóre z nich przyciągają tysiące czytelników miesięcznie, zyskują sławę, możliwości zarobku czy otrzymywania upominków i niespodzianek. Inne zaś są zupełnie nieodkryte i niedocenione.

Co sprawia, że blog staje się popularny?

Co sprawia, że jeden blog staje się popularny, a inny nie? Według mnie jest to po części odrobina szczęścia w połączeniu z wyczuciem czasu na prezentację odpowiedniego tematu. Z drugiej zaś strony z własnego doświadczenia wiem, że na sukces bloga trzeba zapracować. Niezbędna jest zatem systematyczna praca – regularne publikowanie tekstów, przygotowywanie atrakcyjnych dla czytelnika treści, pisanie zgodnie z zasadami SEO (co ułatwia pozycjonowanie bloga oraz artykułów). Do tego umiejętność tworzenia angażujących treści i budowania relacji z innymi, a także promocja bloga na portalach internetowych, innych blogach oraz w mediach społecznościowych.

Prawdę mówiąc, ogromna część sukcesu w blogowaniu polega na przygotowaniu i opracowaniu ciekawego tematu oraz pisaniu o tym, o czym ludzie chcą przeczytać. Dlatego szalenie ważne w blogowaniu jest poznanie lub określenie grupy odbiorców – osób, do których kierujesz treści, ponieważ wtedy wiesz także jakie tematy mogą ich interesować.

Magiczne składniki niezbędne do stworzenia wciągających treści blogowych.

Wybierz odpowiedni temat

Po sprawdzeniu liczby wyświetleń, komentarzy czy udostępnień danego artykułu możemy dowiedzieć się, które tematy podobają się czytelnikom, a które nie robią na nich najmniejszego wrażenia. Sama często dostaję również wiele maili oraz wiadomości na FB od czytelników mojego bloga SposobyNaZycie.pl, którzy zadają mi prywatne pytania.

Zdecyduj czy chcesz motywować, edukować czy też bawić swoich czytelników. Dowiedz się jakich treści potrzebują. Na przykład ja zauważyłam, że czytelnicy mojego bloga chętnie poszukują różnych sposobów na życie, dlatego podpowiadam im: jak się wybudować i nie oszaleć, jak prowadzić domowy budżet czy w jaki sposób zadbać o motywację do działania oraz swoje samopoczucie.

Tytuły postów na blogu

Zanim ktokolwiek przeczyta twój misternie przygotowany artykuł, musisz przyciągnąć jego uwagę atrakcyjnym tytułem i nagłówkiem. Większość ludzi pobieżnie czyta nagłówki, to właśnie one zwracają ich uwagę i sprawiają, że decydują się na przeczytanie całego artykułu lub nie.

Najczęściej czytanymi artykułami są te z tytułami zawierającymi:

  • Listy, rankingi i zestawienia – to świetny sposób na uporządkowanie treści bloga np. “Lista składników niezbędnych, by odnieść sukces w blogowaniu.”
  • Z negatywnym podtekstem: „4 rzeczy, które sprawiają, że możesz zapomnieć na zawsze o blogowaniu”.
  • Intrygujące odkrycie, jak np.: “Aptekarze jej nie nienawidzą. Odkryła naturalne antidotum na wirusy.”
  • Sugestię, rozwiązanie lub odpowiedź na potencjalne pytanie czytelnika: “Absolutne must-have, zanim zaczniesz pisać bloga.”

Podobnie jak z tematami postów, z czasem nauczysz się dostrzegać różnicę i poznasz sekret tworzenia atrakcyjnych tytułów, budujących największe zainteresowanie czytelników.

Proste tricki, które ułatwiają prowadzenie bloga:

  • Zadawaj pytania, które zachęcą do dyskusji oraz do myślenia. Są również sposobem na nawiązanie kontaktu z czytelnikami.
  • Korzystaj z intrygujących faktów, badań, by wzbudzić ciekawość i dostarczyć interesujących informacji.
  • Cytuj innych ludzi.
  • Zapraszaj do komentowania i wypowiadania się.
  • Pozostawiaj komentarze na innych blogach oraz na grupach na Facebooku. Jeśli pozostawisz intrygującą i wartościową wypowiedź, zachęcasz do odwiedzenia własnej witryny.

 Konsekwencja i regularne publikacje

 Dostrzegam, że wiele osób zaczyna pisać własne blogi, a po jednym lub kilku wpisach kończy. Jeśli pragniesz odnieść sukces w blogowaniu albo marzysz o tym, aby zamienić prowadzenie bloga w pełnoetatowy biznes, musisz być konsekwentna. Praca włożona w przygotowywanie interesujących dla czytelnika i angażujących treści z pewnością zostanie wynagrodzona. Tak też było w przypadku mojego bloga SposobyNaZycie.pl. Początkowo pisałam 1 artykuł dziennie. Jako że mój blog jest lifestylowy, czyli wielotematyczny, miałam możliwość łączenia w nim wielu tematów, które mają dla mnie znaczenie. Poruszam na nim tematykę budowy domu, urządzania wnętrz, wychowania dziecka, kulinarną oraz urodową. Piszę o modzie, projektowaniu ogrodu, dbaniu o rośliny doniczkowe i ogrodowe. Dzielę się sprawdzonymi przepisami na domowe jedzenie, patentami na sprzątanie i prowadzenie domu czy zarządzanie domowym budżetem. Chętnie poruszam również tematykę prowadzenia własnego biznesu czy psychologii.

Prowadzenie bloga z pasją i konsekwencja, codzienna praca i nieustanne szlifowanie własnych umiejętności doprowadziły mnie do momentu, gdy mogłam zrezygnować z pracy na etacie i dziś prowadzę własną firmę w zaciszu własnego domu. Zarabiam na blogowaniu oraz copywritingu, czyli przygotowywaniu tekstów na zamówienie.

Renata Zielezińska

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.