Jak jeździć autem z LPG, aby nie uszkodzić silnika?

0
4188

W sieci znaleźć można wiele artykułów dotyczących doboru odpowiedniej instalacji gazowej do modelu silnika oraz błędów popełnianych przy jej montażu. Okazuje się jednak, że usterki samochodów zasilanych LPG często są spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem i zaniedbaniami ze strony kierowcy. Chcesz wiedzieć, jak jeździć autem na gaz, aby bezawaryjnie służyło Ci przez wiele lat? Przeczytaj nasz artykuł!

 

Pamiętaj o regularnych przeglądach
Nawet w przypadku najlepszej instalacji gazowej, nie zapominaj o okresowych przeglądach. Niestety, są one potrzebne częściej niż w przypadku samochodów zasilanych benzyną lub olejem napędowym – zazwyczaj co 10–15 tys. Km. W ich trakcie sprawdza się szczelność instalacji, wymienia filtry gazu i podłącza auta do komputera diagnostycznego, aby zidentyfikować ewentualne błędy. Nigdy nie ignoruj niepokojących sygnałów – wizyta w warsztacie jest konieczna w przypadku zapalenia kontrolki silnika, wyczuwalnego zapachu gazu czy wycieku paliwa.

Korzystaj z usług dobrego warsztatu

Zanim wybierzesz warsztat, popytaj o opinie znajomych lub zrób rozeznanie w internecie. Nie każdy mechanik posiada doświadczenie z instalacjami gazowymi oraz sprzęt niezbędny do jej serwisowania – diagnostyka wymaga komputera z oprogramowaniem konkretnego typu. Nigdy nie próbuj samodzielnie wymieniać podzespołów ani regulować instalacji w swoim samochodzie. Może to doprowadzić do poważnych awarii, a nawet do uszkodzenia silnika!

Tankuj tylko na sprawdzonych stacjach

Jeśli kusi Cię, żeby zaoszczędzić dodatkowe kilka groszy na tankowaniu, lepiej przemyśl sprawę raz jeszcze. Korzystając z usług podejrzanych stacji, nigdy nie masz gwarancji, że jakość gazu jest regularnie kontrolowana. Słabe paliwo powoduje szybsze zużywanie instalacji, zwłaszcza wtryskiwaczy, oraz obniża komfort jazdy. Zasilany nim samochód słabiej przyspiesza, szarpie i zaczyna więcej palić. Oszczędności na tankowaniu są więc tylko pozorne i mogą wiązać się ze znacznie większymi wydatkami w przyszłości.

LPG-unikaj-jazdy-na-rezerwie.jpg

Utrzymuj odpowiedni poziom paliwa w baku

Mała ilość benzyny oznacza większą kondensację osadów, a w konsekwencji zabrudzenie układu paliwowego i awarię pompy paliwowej. Przy niskim poziomie benzyny dochodzi również do kondensacji pary wodnej na ściankach zbiornika, co może powodować korozję i utrudniać rozruch. Unikaj więc częstej jazdy na rezerwie – w baku zawsze powinna znajdować się ilość benzyny, która zapewni odpowiednie smarowanie i chłodzenie pompy paliwowej oraz bezpieczne odpalenie auta.

Daj czas silnikowi na rozruch

Nie ruszaj gwałtownie z miejsca, zwłaszcza po dłuższym postoju. Pamiętaj, że po uruchomieniu silnik potrzebuje trochę czasu, aby osiągnąć temperaturę, w której przełączenie na zasilanie gazowe jest dla niego bezpieczne. Wprawdzie nowoczesne instalacje LPG robią wszystko samodzielnie, ale w starszych instalacjach kierowca może sam decydować o zmianie zasilania. Pamiętaj, że okres rozruchu silnika na benzynie wydłuża się zimą ze względu na niską temperaturę.

Raz na jakiś czas przejedź się na benzynie

Nawet jeśli samochód jest sprawny i instalacja działa bez zarzutów, co kilka tysięcy kilometrów wybierz się na dłuższą przejażdżkę na samej benzynie. Najlepiej, żeby nie była ona krótsza niż 100–200 km. W innej sytuacji w fabrycznej instalacji auta może dochodzić do gromadzenia osadów oraz gęstnienia i zasychania paliwa. Oznacza to uszkodzenie wtryskiwaczy i zatarcie pompy paliwowej, co może się nawet skończyć pożarem.

Trzymaj się optymalnego zakresu obrotów

Niektóre osoby zmieniają biegi na niskich obrotach, aby maksymalnie obniżyć spalanie. Pamiętaj, że wysokoprężne silniki o niskiej pojemności nie znoszą tego dobrze. Polecamy zmieniać biegi w środkowym zakresie obrotów, a najlepiej sprawdzić, jaki zakres jest optymalny dla danego modelu silnika i tego się trzymać.

Zadbaj o swój samochód razem z nocar.pl. Oleje silnikowe i inne płyny eksploatacyjne, żarówki samochodowe oraz sprawdzone kosmetyki znajdziesz w naszym sklepie.

 

Zdjęcia: nocar.pl, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.