Ford Fiesta ST – Moc trzech cylindrów

0
1471

Po niedawnej premierze nowej Fiesty przyszedł czas na prezentację jej ostrzejszej odmiany. Usportowiona wersja ST będzie debiutować na targach w Genewie. Największą rewolucją i dość śmiałym krokiem jest umieszczenie pod maską najmocniejszej Fiesty 3-cylindrowego silnika turbo EcoBoost o pojemności 1,5 litra.

 

Same osiągi Fiesty ST prezentują się okazale. Inżynierowie działu sportowego Forda wydusili z tego silnika maksymalnie 200 KM i 290 Nm, co ma przemienić się w przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 6,7 s. Dla zoptymalizowania emisji CO2 w nowej jednostce zastosowano dezaktywację cylindrów. Jeśli system stwierdzi, że nie potrzebujemy pełnej wydajności silnika, to w ciągu 14 milisekund jeden z nich zostanie odłączony. Zastosowano też system ESE (Electronic Sound Enhancement), który – sterując przepustnicą w układzie wydechowym – wpływa na poprawę brzmienia sportowej Fiesty.

Kolejne atrakcje to nowy 8-calowy wyświetlacz systemu SYNC3, nagłośnienie Bang & Olufsen i system Drive Modes. Kierowca będzie mógł wybrać jeden z trzech sposobów działania jednostki napędowej, układu kierowniczego i systemów ESE, kontroli trakcji oraz stabilizacji toru jazdy w zależności od potrzeb: Normal, Sport oraz Track. Na rynkową premierę najmocniejszej Fiesty trzeba będzie poczekać do początku 2018 r. Auto ma być oferowane w dwóch wersjach: 3- i 5-drzwiowej.

 

 

Daniel Ratowski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.