Dom prawdziwego mężczyzny

0
4049
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Istnieje powiedzenie, że prawdziwy mężczyzna musi spłodzić syna, zasadzić drzewo i zbudować dom. O ile ten pierwszy warunek jest niezależny od nas, o tyle dwa kolejne są już wyłącznie w naszej gestii. A zatem do dzieła drodzy Panowie!

Oczywiście traktujemy to powiedzenie z przymrużeniem oka. Jeśli jednak myślisz o wybudowaniu domu, to zachęcamy do tego, aby był on przede wszystkim zdrowy, przytulny i wygodny. Prawdziwy mężczyzna dba przecież o swoją kobietę i rodzinę, bo dla niego są oni najważniejsi, a zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym to jego odwieczny priorytet.

Zdrowe powietrze w domu jest tym ważniejsze, im większe jest zanieczyszczenie środowiska. W wielkich miastach każdego dnia oddychamy skażonym powietrzem i napływają do nas coraz bardziej zatrważające informacje o szkodliwym smogu. Wnętrza, w których oddycha się zdrowym powietrzem i do tego mają korzystny wpływ na nasze zdrowie nie są na szczęście wymysłem fantastów. Zapewniają to domy z bali drewnianych, które znane i popularne są od wielu wieków. Wraz z postępem technicznym materiał ten został wprawdzie wyparty przez beton, ale dziś coraz chętniej wracamy do tego naturalnego i sprawdzonego materiału budowlanego. Nic dziwnego, bo ma ono na nas wyjątkowo korzystny wpływ, porównywalny do bezpośredniego kontaktu z naturą.

Badania naukowe w ramach najnowszego programu instytutu KONTIO Healthy Living, który zajmuje się bezpośrednim wpływem drewna na jakość naszego życia, jednoznacznie dowodzą, że to najzdrowszy materiał budowlany. Pomaga ono obniżyć poziom stresu, korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe, wyrównuje ciśnienie krwi oraz rytm serca. Wnętrza w domach z bali sosnowych zapewniają korzystny dla naszych organizmów mikroklimat, bo samoczynnie regulują poziom wilgoci. Wynika to z faktu, że materiał ten ma naturalne zdolności jej absorpcji z powietrza, a następnie oddawania jej w momencie, kiedy poziom spada poniżej optymalnego. Dowiedziono, że we wnętrzach domów z bali sosnowych ma ona optymalny dla człowieka zakres na poziomie 30 – 55% wilgotności względnej. Utrzymuje się więc w najlepszym dla naszego zdrowia zakresie.

Drewno jest również doskonałym izolatorem, ponieważ pozwala utrzymać stałą temperaturę wewnątrz budynku bez względu na aurę panującą na zewnątrz. Dzięki czemu odczuwamy tu przyjemny chłód latem i ciepło zimą. Zapewnia to duże oszczędności związane z ogrzewaniem domu, ale też gwarantuje wyjątkowy komfort podczas upałów.

Jednak to nie wszystkie zalety drewna. Bale z sosen arktycznych wykorzystywane do budowy domów charakteryzują się także naturalnymi właściwościami antybakteryjnymi. Drzewa te, rosnące na dalekiej północy, wyposażone są w naturalny mechanizm obronny, umożliwiający im samoczynne zwalczanie wszelkich szkodliwe mikroustrojów i grzybów.

Kolejną zaletą bali drewnianych jest ich naturalna zdolność pochłaniania dźwięków. To zapewnia wewnątrz wyjątkowy komfort akustyczny w przeciwieństwie do budynków betonowych. Nie spotkamy się tu z efektem echa i nie są przenoszone odgłosy z innych pomieszczeń.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że drewno jest najbezpieczniejszym dla naszego zdrowia budulcem pod względem emisji szkodliwych substancji. Jest ono zakwalifikowane do najwyższej klasy materiałów budowlanych – M1, czyli nie są z niego uwalniane żadne substancje i cząsteczki chemiczne, które mogłyby mieć dla nas niekorzystny wpływ.

Więcej o domach z bali i ich wpływie na nasze zdrowie: www.domyzfinlandii.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.