Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC pojazdu podczas wyjazdu za granicę?

0
1094

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni polskich kierowców przed odpowiedzialnością finansową w razie spowodowania kolizji drogowej. Każdy właściciel pojazdu wie, jak działa ono na terenie kraju. A co w przypadku wyjazdu za granicę? Czy polisa jest ważna również tam? Dziś przedstawiamy najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia OC poza granicami kraju!

 

Czy polskie ubezpieczenie OC jest ważne również zagranicą?

Wybierając się do większości europejskich krajów, polski kierowca nie musi martwić się o dodatkowe ubezpieczenie. Rodzima polisa OC jest bowiem ważna we wszystkich krajach Unii Europejskiej i państwach należących do Europejskiej Wspólnoty Wolnego Handlu, czyli Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie i na Islandii.

Dodatkowo, w ramach specjalnych umów, polskie ubezpieczenie OC jest honorowane także w Serbii, Monaco, Andorze, San Marino oraz na Wyspach Owczych i Gibraltarze. Udając się do jednego z tych krajów własnym autem nie musisz martwić się o dodatkowe formalności. Wystarczy przygotować pojazd na dłuższą trasę i wyruszyć w drogę!

Do jakich krajów potrzebna Ci będzie zielona karta?

Nie wszystkie państwa, do których często podróżują kierowcy z naszego kraju, zaliczają się do opisanej wyżej grupy. Wystarczy wspomnieć choćby sąsiadujące z Polską Ukrainę, Białoruś i Rosję. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą odpowiedzialność za potencjalne roszczenia, związane z wypadkami drogowymi w tych krajach w ramach polisy OC, ale wymagany jest do tego dodatkowy dokument.

Chodzi o zieloną kartę, która potwierdza odpowiedzialność ubezpieczyciela. Na tej podstawie możesz podróżować własnym autem do kolejnych kilkunastu krajów, w tym, oprócz wspomnianych sąsiadów, do Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Tunezji oraz Turcji. We wszystkich innych państwach konieczne będzie wykupienie lokalnego odpowiednika OC. Wszelkie formalności najlepiej załatwić z wyprzedzeniem, bo na granicy ubezpieczenia są zazwyczaj droższe.

Jak zdobyć zieloną kartę?

Zielona karta to dokument wystawiany przez ubezpieczyciela. Czy jej uzyskanie wiąże się z dodatkowymi kosztami? Wszystko zależy od polityki konkretnego towarzystwa. W niektórych ofertach zielona karta stanowi bezpłatny dodatek do tradycyjnej polisy OC, w innych wiąże się z dodatkowymi kosztami w formie składki lub jednorazowej opłaty.

Sporadycznie zdarza się natomiast, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie oferuje wsparcia za granicą lub wymaga uiszczenia kolejnych opłat w trakcie podróży do wybranych państw zaliczanych do obszaru zielonej karty. Podobne różnice występują w okresie ważności tego ubezpieczenia. Politykę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych można łatwo sprawdzić odwiedzając internetowy kalkulator OC firmy KioskPolis.

Brak zielonej karty. Co dalej?

Wyjazd na wakacje lub po prostu w dłuższą podróż za granicę wiąże się z wieloma przygotowaniami. Wówczas nietrudno zapomnieć o ważnym szczególe, na przykład wykupieniu zielonej karty. Czy oznacza to konieczność powrotu z przejścia granicznego do domu? Na szczęście nie. W każdym państwie możliwe jest bowiem wykupienie tak zwanego ubezpieczenia granicznego, które zapewnia ochronę OC na terenie danego kraju. Nie jest to jednak dobry interes, ponieważ ubezpieczenie kupowane na granicy jest zazwyczaj sporo droższe od zielonej karty.

Jak postąpić w razie wypadku?

Jeśli za granicą przydarzy Ci się stłuczka, niezależnie od tego, kto jest sprawcą wypadku, postępowanie wygląda identycznie jak w Polsce. Na wszelki wypadek, przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w druk oświadczenia o zdarzeniu drogowym w wersji polskiej i angielskiej. Gdy masz wątpliwości, czy okazywane przez sprawcę wypadku miejscowe ubezpieczenie OC jest ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o pomoc policję.

Czy warto wykupić inne ubezpieczenie?

Przed zagranicznym wyjazdem własnym autem warto zastanowić się również nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, przede wszystkim Assistance w podróży. Tego typu pakiety pozwalają uniknąć niepotrzebnego stresu i kosztów w przypadku awarii samochodu lub wypadku. Ich posiadacze mogą liczyć na błyskawiczną pomoc na miejscu zdarzenia i ewentualne auto zastępcze.

Pamiętaj, że polisa OC lub zielona karta to podstawa swobodnego poruszania się własnym autem za granicą, ale równie istotny jest stan techniczny Twojego pojazdu, a także obowiązkowe wyposażenie. Przepisy potrafią znacznie różnić się od siebie w poszczególnych państwach. Pamiętaj, żeby zapoznać się z nimi przed wyjazdem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.