Co o człowieku mówi garnitur szyty na miarę?

0
1954

Jak ubierają się mężczyźni w Polsce? – Byli odważni i wyglądało to śmiesznie, teraz potrafią znaleźć balans – mówi Maciej Zaremba, który prowadzi najstarszą pracownię krawiecką w Polsce.

 

Dawniej, w okresie międzywojennym, garnitur, marynarkę, spodnie czy płaszcz szyty na miarę zamawiało dużo aktorów i muzyków, w pierwszych dekadach po wojnie głównie dyplomaci, później też artyści. Kto dziś się na to decyduje?

Największą grupą są mężczyźni, którzy potrzebują ubrania jako narzędzia do pracy: prawnicy czy kadra zarządzająca z dużych korporacji. Wszędzie tam, gdzie wizerunek jest bardzo ważny. Oni nie muszą być modni, oni muszą wyglądać profesjonalnie – mówi Maciej Zaremba, krawiec z rodzinnej firmy ze 120 letnią tradycją, działającej już od czterech pokoleń. Kiedyś to właśnie w tej pracowni powstały ubrania do angielskiego serialu o Sherlocku Holmesie. Dziś przyjeżdżają do niej najwięksi blogerzy modowi na świecie.

Bespoke, ale w jakim stylu?

Mówimy o ubraniach w wersji bespoke, czyli w całości wykonywanych ręcznie i niezwykle wygodnych (tu szwy dopasowują się do sylwetki w trakcie noszenia). Np. na taki garnitur potrzeba łącznie ok. 80 godz. pracy, ale czeka się oczywiście o wiele dłużej. Dopasowanie ubrania do sylwetki to w tym procesie absolutna podstawa, ale jaki styl preferują dziś klienci? Czy dominuje podejście konserwatywne czy też szukają sposobów, żeby się mocniej wyróżnić?

Styl ubrania staramy się dopasować do charakteru klienta, tak żeby rzeczywiście dodawał mu pewności siebie. Mam grupę klientów, którzy trzymają się spokojnych kolorów, jeśli pojawią się jakieś wzory, to będą bardzo delikatne. Ale w obrębie tych elementów też możemy stworzyć wizerunek z klasą. Mamy też osoby, które mają bardziej przebojowy charakter i potrzebują wyrazić to ubraniem, natomiast są pewne granice, kiedy zapalamy czerwone światełko – opowiada Maciej Zaremba.

A propos granic: jak ocenia wyczucie stylu wśród mężczyzn w Polsce? Pracownię, która działa w Warszawie od ponad wieku, prowadzi od 10 lat i okazuje się, że przez tę dekadę wiele się zmieniło.

Postęp jest ogromny. Świadomość własnego wizerunku wśród polskich mężczyzn jest bardzo duża. Był taki moment, kiedy byli bardzo odważni i wyglądało to śmiesznie, teraz potrafią znaleźć balans, złoty środek, oceniam ich bardzo na plus – podkreśla Maciej Zaremba.

Kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat najstarszej pracowni krawieckiej w Polsce i krawiectwa na świecie, może obejrzeć odcinek internetowego programu „Z tymi co się znają” z Maciejem Zarembą w roli głównej. Barwnych anegdot tam nie brakuje: opowiada  m.in. o tym, dlaczego nie chce być nazywany projektantem, dlaczego jego dziadek odmówił uszycia garnituru Kiepurze, czym różni się szyty na miarę garnitur za 9 tys. zł od dobrej jakości garnituru kupionego w sklepie oraz dlaczego w jego pracowni krojczy używa ogromnych nożyczek sprzed 60 lat.

Program  „Z tymi co się znają” można oglądać na kanale Browar Namysłów TV

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.