Bezpieczna podróż na ferie – Avis Polska radzi, jak dobrze przygotować auto

0
1098

Na drogach panują coraz trudniejsze warunki, a najbliższe tygodnie upłyną pod znakiem rodzinnych wyjazdów na ferie. Eksperci Avis Polska radzą, jak przygotować się do drogi, aby zimowa podróż samochodem przebiegła bezpiecznie i bezstresowo.

 

 

 

Niskie temperatury, słaba widoczność i śliska nawierzchnia – to tylko niektóre z wyzwań, jakie czekają kierowców w okresie zimowym. Nie daj się jej zaskoczyć niekorzystnym warunkom drogowym i zastosuj kilka prostych zasad, aby bezpiecznie dojechać do celu.

Podróżuj głównymi drogami

Zaplanuj podróż tak, aby trasa obejmowała jak najwięcej głównych dróg. To one są najlepiej utrzymane zimą – regularnie odśnieżane i posypywane solą. Nawet gdy za oknem pada śnieg, istnieje duża szansa, że drogi ekspresowe czy autostrady będą czarne. O takie warunki zdecydowanie trudniej na drogach lokalnych.

Sprawdź opony

Dobrej jakości ogumienie zapewnia lepszą przyczepność, co jest szczególnie ważne na śliskiej nawierzchni. Skontroluj również ciśnienie w oponach. Zbyt niskie wydłuża drogę hamowania, podwyższa ryzyko przebicia oraz zmniejsza odporność opony na aquaplaning. Sprawdź ciśnienie również w kole zapasowym – nigdy nie wiadomo, kiedy będziesz musiał z niego skorzystać.

Sprawdź wycieraczki

Oprócz dobrej przyczepności warto zapewnić sobie także odpowiednią widoczność. Gdy za oknem pada deszcz lub śnieg, a na szybie pozostają smugi lub słychać piski, oznacza to, że pióra wycieraczek są zużyte. Dobrą widoczność na drodze zapewnia również płyn do spryskiwaczy – używaj zimowego płynu, który jest odporny na zamarzanie nawet przy -30 st. Celsjusza.

Zadbaj o dobry rozruch

Zimą pojemność akumulatora spada nawet o 20-30 proc. Dlatego właściciele aut z kilkuletnią baterią w szczególności powinni pamiętać o jego kontroli przed zimowym wyjazdem. Napięcie w stanie spoczynku powinno wynosić około 12,5 V. Niższe oznacza, że akumulator jest rozładowany lub uszkodzony. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wobec działania akumulatora w niskich temperaturach, warto go wymienić, aby uniknąć problemów z rozruchem w podróży.

Sprawdź poziom płynów

Poziom płynów eksploatacyjnych sprawdzamy przed każdą dłuższą podróżą. Olej silnikowy traci swoje właściwości z każdym kilometrem, a w niskich temperaturach wolniej dociera do wszystkich punktów smarowania po rozruchu auta. Dlatego przed zimowym wyjazdem upewnij się, że jego poziom jest odpowiedni, a jeżeli to konieczne zleć wymianę. Sprawdź również poziom płynu chłodniczego, który chroni silnik przed przegrzaniem, ale także zabezpiecza układ chłodzenia przed zamarzaniem i korozją. Zbyt duża obecność wody w składzie starego płynu może doprowadzić do jego zamarznięcia, a w konsekwencji uszkodzenia chłodnicy, przewodów, a w skrajnych przypadkach nawet bloku silnika.

Skontroluj układ ogrzewania i wentylacji

Wilgoć w aucie i parujące szyby mogą świadczyć o niesprawnym układzie wentylacji i ogrzewania. Jeżeli wiosną pominęliśmy wymianę filtra kabinowego, może to skutkować dopływem mniejszej ilości powietrza i gromadzeniem się pary w kabinie. Warto zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie w podróży i sprawdzić konieczność wymiany filtra kabinowego przed wyjazdem na zimowy urlop.

Nasmaruj uszczelki i zamki

Przymarznięte drzwi i klapa bagażnika to częsty, zimowy problem. Zabezpiecz zamki w aucie, używając specjalnych preparatów, zapobiegających zamarzaniu.

Chcąc uniknąć zachodu związanego z samodzielnym przygotowaniem samochodu do drogi, możemy skorzystać z usługi wynajmu auta. – W przypadku wypożyczanych samochodów kwestia przygotowania technicznego pojazdu nie spoczywa na kierowcy. To obsługa punktu wynajmu dba o to, aby auto było w dobrym stanie i gotowe do drogi  – podkreśla Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Europę Centralną.

Zatankuj do pełna

Zimą samochód zużywa nieco więcej paliwa. Dzieje się tak ze względu na większe obciążenie silnika przez ciężkie warunki drogowe, częstszą jazdę na niższych biegach i wyższych obrotach. Przed wyjazdem upewnij się zatem, że auto, którym podróżujesz, ma pełny bak. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, gdy czas przejazdu nieoczekiwanie się wydłuży, a do najbliższej stacji paliw będzie kilkadziesiąt kilometrów.

Zapisz telefony alarmowe

112 jako wspólny numer alarmowy dla wszystkich służb ratowniczych jest większości z nas dobrze znany. Warto jednak mieć pod ręką inne kontakty, jak na przykład numer do pomocy drogowej w przypadku utknięcia w głębokiej zaspie czy zamarznięcia zamka. Gdy podróżujesz wynajętym autem, pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z obsługą wypożyczalni i poprosić ją o pomoc.

Daj sobie więcej czasu i dojedź bezpiecznie

Zaplanuj więcej czasu na podróż niż zwykle. Podczas opadów śniegu lepiej zdjąć nogę z gazu i unikać nagłego hamowania. Jazda samochodem potrwa dłużej, jednak jeśli wyjedziesz odpowiednio wcześnie, unikniesz spóźnienia i zwiększysz bezpieczeństwo jazdy. Bycie wypoczętym również jest bardzo ważne, gdy wybierasz się w długą podróż, a odpowiedni ubiór uczyni podróż bardziej komfortową. Przed zimowym wyjazdem przygotuj prowiant i termos z ciepłym napojem. Jeżeli tylko poczujesz zmęczenie, zrób przerwę. Zaleca się, aby co 2-3 godziny jazdy zatrzymać się na kilkunastominutowy odpoczynek.

Prowadzenie samochodu w zimowych warunkach może stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonego kierowcy. Wypożyczalnia samochodów Avis Polska posiada wiele nowych, dobrze utrzymanych i regularnie serwisowanych modeli aut od wiodących producentów. Również SUVy – między innymi Nissan Qashqai czy Mercedes-Benz GLC, które znakomicie sprawdzą się zimą – dodaje Martin Gruber z Avis Budget Group.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.