Alkoholomierze – niezbędny dodatek dla wprawionego w boju rzemieślnika

0
1359

Ostatnie lata to piękny rozwój tradycji, które przez lata były zapomniane. Ten powrót do przeszłości odbija się szerokim echem w szeroko pojętej domowej produkcji alkoholi wszelakich. Z uśmiechem na ustach obserwujemy, jak zacierają się międzypokoleniowe bariery. Młodzi pytają swoich dziadków o najbardziej kultowe i sprawdzone receptury na domowe wino. Starsi wujkowie także dzielą się swoimi przepisami na nalewki i bimber. To wszystko sprawia, że coraz chętniej wracamy do takich zajęć. Nie ma w tym nic dziwnego.

 

 

Receptura to za mało – przydałby się solidny sprzęt

Niestety, dobry przepis to dopiero początek drogi, jaką musi odbyć młody adept sztuki bimbrownictwa. Przed nim jeszcze wiele trudności i testowania. Rzadko się zdarza, że już za pierwszym podejściem uda się wyprodukować idealny trunek. Nasi rodzice, dziadkowie czy wujkowie mieli już wypracowane schematy i niemal zawsze z wyczuciem trafiali w punkt. Teraz nie musimy zdawać się na intuicję, wystarczy, że wyposażysz się w precyzyjne narzędzia, które pozwolą ci trafnie określić szczegółowe parametry trunku. Jednym z podstawowych jest stężenie alkoholu w produkcie. W przypadku wina, piwa, a w szczególności bimbru, to podstawowa dana, które w jakiś sposób może wskazywać na sukces lub porażkę. Dlatego w tym tekście skupimy się na tym przyrządzie i postaramy się przybliżyć jego działanie.

Na co może mieć wpływ alkohol w trunku? Alkoholomierz pomoże ci to ocenić

Poziom alkoholu w trunku ma wpływ na efekty produkcji na wielu etapach. Zwróćmy uwagę na ważne rzeczy, które mogą wydarzyć się podczas produkcji wina. Najlepiej będzie zrobić to na konkretnym przykładzie. Drożdże dodane do mieszanki owocowej, czyli moszczu, rozpoczynają fermentację. Od tej chwili poziom cukru zmniejsza się, w przeciwieństwie do alkoholu, którego jest coraz więcej. Ten proces może trwać, jednak nie wiecznie. Zakończy się w momencie, gdy w mieszance skończy się cukier, lub wtedy, gdy stężenie alkoholu zacznie zabijać drożdże. Każdy ich gatunek ma na niego inną odporność. Dzikie drożdże zniosą około dziesięć procent, niektóre szlachetne nawet grubo ponad dwadzieścia procent. Ma to ogromne znaczenie dla twojego nastawu.

Musisz pamiętać, że drożdże produkują także dwutlenek węgla. Jeżeli fermentacja zatrzyma się z braku cukru, a ty dosłodzisz wino przed butelkowaniem, żeby było mniej wytrawne, po pewnym czasie może cię spotkać nieprzyjemne zdarzenie, jakim jest wybuchająca butelka z winem. Żeby tego uniknąć, możesz sprawdzić poziom alkoholu w trunku. Jeżeli będzie taki, jak maksymalna wartość wskazana przez producenta, to znaczy, że drożdże nie podejmą próby przerobienia cukru na większą ilość alkoholu. Dodatkowo, dla pewności możesz poddać wino pasteryzacji lub zabić drożdże za pomocą pirosiarczynu.

Alkoholomierz w służbie weryfikacji jakości trunku – będzie tutaj niezbędny

Warto posiadać alkoholomierz do nalewek i bimbru, gdy produkuje się własne trunki. Pomoże on zweryfikować jakość produktu i sprawność całego procesu. Musisz mieć świadomość, że podczas destylacji oddziałujesz na półprodukty wysokimi ciśnieniem i temperaturą. Nietrudno tu o mikrousterki. Znamy wiele przypadków, które podczas produkcji sprawiały, że bimber nie był wystarczająco mocny. Zostały one zauważone właśnie podczas badania stężenia alkoholomierzem. Po tej czynności okazywało się, że jeden z zaworów był nieszczelny, lub dochodziło zapchania rurki. Alkoholomierz pozwoli ci określić sprawność całej aparatury i stężenie, jakie możesz osiągnąć. To ważny fakt, różne sprzęty produkują bimber o różnym woltarzu, a to może mieć dla ciebie ogromne znaczenie.

Jak używać alkoholomierza? Nie ma nic prostszego!

Żeby sprawdzić jaką moc ma twój trunek wystarczy użyć alkoholomierza – powiedzieli wszyscy, jednak warto zastanowić się jak go poprawnie użyć. Pamiętaj żeby badać ciecz o temperaturze pokojowej. To wartość wymagana do dokładnego pomiaru. W celu weryfikacji użyj wysokiej butelki z szeroką szyjką, wysokiego słoika albo menzurki. Nalej do niej badany alkohol i powoli zanurzaj Areometr Trallesa czyli alkoholomierz. Powierzchnia płynu wskaże na skali procentową wartość – to liczba, której szukasz czyli stężenie alkoholu.

Czy łatwo uszkodzić alkoholomierz? to bardzo delikatne narzędzie

Z uwagi na szklaną konstrukcję, alkoholomierze często ulegają uszkodzeniu. Na szczęście jest to produkt stosunkowo łatwo dostępny i bez problemu można zaopatrzyć się w sprzęt zastępczy. Warto pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność podczas zanurzania go w menzurce. Często zdarza się, że uderza on o dno naczynia i wtedy pęka. Doświadczysz w takich chwili podwójnej straty. Po pierwsze stracisz swoje narzędzie, a po drugie cała zawartość bimbru pójdzie na zmarnowanie. Nie warto ryzykować, gdyż ostre fragmenty szkła mogą cię dotkliwie pokaleczyć.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.